Bine-bine, cumpărăm ca nebunii milioane de măști, dar dacă trece naibii criza și dispare virusul ăsta de tot, ce facem noi cu atîtea măști? Sigur, e o întrebare pe care puțini și-o pun la ora asta, însă domnul Nicolae Barbu, primarul municipiului Giurgiu, nu este unul dintre ei. El știe foarte bine că va dura multă vreme pînă cînd masca va dispărea din arsenalul vestimentar obligatoriu. Asta dacă va dispărea vreodată. Că, virus sau nu, sînt destul de multe alte motive pentru care putem și trebuie să purtăm mască. Spre exemplu, municipiul Giurgiu tocmai a decis să cumpere niște autobuze noi. Și, în timp ce toată țara cumpără autobuze electrice, fie din bani proprii, fie din fonduri europene – căci există astfel de bani disponibili –, domnul Barbu nu-și pierde timpul cu proiecte sau alte chestii. E mai simplu așa, să cumperi autobuze pe gaz, că a văzut el probabil că e mai ieftin cu gaz, ca la taxi. Sau, mă rog, că e mai ușor de explicat lui nea Tilică, votantul, că pe gaz înseamnă economie. Și uite așa, pe data de 22 aprilie, au fost semnate două contracte, în valoare de cîte 16.252.600 de lei fiecare plus TVA, pentru achiziția a cîte 13 autobuze pe gaz, plus sistem de ticketing. Ambele de la SC Briaris Ind SA, firma deținută de doi dintre cei mai cei milionari ai sudului, frații Cornel și Delian Panait, despre ale căror afaceri n-avem aici spațiu să scriem, la cît sînt de multe. Sigur, poate ar merita să vă mai spunem cîteva cuvinte despre cum au făcut licitația pentru contractele astea, cum au calculat ei în ofertă nu doar prețul, ci și autonomia între două încărcări, în condițiile în care sînt pornite sistemele de încălzire și climatizare, dar ce sens mai au astea? E vorba de autobuze pe fucking gaz, în anul 2020, luate la peste 250.000 de euro bucata, plus TVA. Deh, măcar cei din Giurgiu știu la ce au să folosească toate măștile alea după pandemie.
În vreme de criză, la Giurgiu nu se arde gazul de pomană

Zoom În vreme de criză, la Giurgiu nu se arde gazul de pomană





