Toată lumea știe că Bucureștiul e unul dintre cele mai prietenoase orașe cu bicicliștii, iar dacă e ceva cu care tanti Firea poate să se mîndrească, atunci asta e pista de biciclete. Sigur, ce-i drept, mama lui pista de biciclete e cheltuiala de bani publici, că pînă la urmă nu există efort prea mare care să nu merite făcut în acest sens. Că vorbim de vouchere sau de lucrări sau ce mai vrea Primăria să facă, totul costă și totul merită. Păi, gîndiți-vă la cît de mari și frumoase sînt pistele de biciclete din Capitală dacă doar marcajul lor costă peste cinci milioane de lei. Pe 29 mai, Compania Municipală Managementul Traficului București SA, una dintre firmele inventate de doamna Gabriela „Evita” Firea ca să o ajute la tocatul bugetului, a organizat o atribuire de contract, procedură simplificată, în urma căreia firma Gamida Euromark SRL urmează să încaseze pînă la 5.569.989de lei plus TVA, pentru marcajul pistelor de biciclete. Din bănetul ăsta, pe data de 2 iunie, după ce s-au bucurat pe 1 iunie ca niște copii, Gamida Euromark a primit un prim contract subsecvent în valoare de 1.085.658de lei, ca să-și înceapă treaba. Acum, despre firma asta se pot spune multe și probabil că n-avem spațiu aici să facem un inventar al contractelor pe care le-au avut cu instituții publice, precum CNAIR sau alte municipalități. Și poate chiar nu mai contează cine, ce și cum. Ceea ce e cu adevărat îmbucurător e că, dacă marcajele rutiere ajung să coste peste un milion de euro plus TVA, atunci înseamnă că Bucureștiul chiar are piste de biciclete.
1.096 de vizualizăriPictăm piste ca și cînd am avea piste

Zoom Pictăm piste ca și cînd am avea piste





