Prin primăvara anului trecut, după ce s-a rezolvat problema mirobolantelor companii deținute de Primăria Capitalei, prin care banii publici se sifonează în contracte transparente și salarii mai puțin transparente, Compania Municipală Managementul Traficului București SA a primit undă verde la semafoare. Adică a primit undă verde să bage bani în tot felul de chestii, de la camere video pînă la semafoare, USB-uri și fel și fel de alte chestii folosite pentru a dirija, în mod inteligent, sanchi, traficul din București. Și se văd deja toate investițiile astea, că doar reușești într-o singură zi să traversezi Bucureștiul. Asta cînd nu plouă. Dacă anul trecut au zburat doar vreo cîteva sute de mii de lei pe chestiile astea, anul ăsta, că-i an electoral, a început dezmățul. Cele două firme, Swarco Traffic România și Marctel S.I.T., care au cîștigat contractul-cadru, au bifat deja nu mai puțin de șase contracte anul acesta. În total, peste 1,3 milioane de lei au luat calea celor două companii, în cadrul unor contracte succesive, asta după ce Swarco mai încasase vreo patru milioane spre finele anului trecut. În total, cele două companii pot încasa de la compania Primăriei pînă la aproximativ 30 de milioane de lei, bani cu care traficul din Capitală va deveni unul inteligent și eficient și toate cele. Bașca, probabil îl vor putea folosi și pentru a dirija eventualele proteste, că doar la banii ăștia te aștepți să facă totul pentru doamna Pandele.
Semafoarele care arată verde la cheltuială

Zoom Semafoarele care arată verde la cheltuială





