Undeva în județul Constanța stă aruncată o celebră comună, Cogealac pe numele ei. Iar comuna asta are așa mulți bani, de nu prea mai știe ce să facă cu ei. Mă rog, știe ce să facă, pentru că vin alegerile și oamenilor le place să vadă un utilaj în stradă, să simtă miros de asfalt proaspăt, să simtă și ei că sînt conectați la rețeaua de drumuri, șosele și autostrăzi ce duc de la Constanța la Paris și Milano. Și uite așa, s-a gîndit primarul PMP, Gheorghe Alexa, că e cazul să bage vreo 37 de milioane de lei în modernizarea, parțială, a drumurilor comunale. Căci banii ăștia, deși par mulți, abia dacă ajung pentru două din cele cinci sate. Și a pregătit omul și un caiet de sarcini, meșteșugit cum trebuie, în care oferta de preț a contat abia în proporție de 40% atunci cînd au atribuit contactul, restul fiind compus din experiența tehnică, timpii de lucrare și alți factori extrem de importanți, gen „Gradul de adecvare a graficului general de realizare a investiției publice Grafic Gantt valoric (exprimat în procente) pe zile calendaristice cu alocare de resurse“. Ați înțeles? OK.
Ei bine, super-contractul ăsta a fost cîștigat de Daf Trans SRL 2000, o firmă din Constanța care, ce să vezi, a participat de una singură la licitație. Compania asta este deținută de un domn pe nume Florin Beu și este extrem de cunoscută pe la malul mării, avînd zeci de contracte la activ, în special prin zonele Constanța și Mangalia. Iar acest Florin, se pare, sau cel puțin așa zice presa de prin zonă, e bun prietenar și cu băieții de la partide, că așa se face biznisul profitabil. În ultimii ani, multe, foarte multe contracte prin zona rurală, că n-am avea aici spațiu să le enumerăm pe toate. Căci, se pare, și banii sătești circulă la fel de bine și de repede, mai ales dacă sînt sume dinastea care te-ar face să crezi că-și face Cogealacul autostradă ocolitoare.






