Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

La vremuri noi, tot bani din gunoi

Zoom La vremuri noi, tot bani din gunoi

Proaspăt ales în fruntea Consiliului Județean Bacău, pesedistul Valentin Ivancea e pus pe fapte mari. E pus pe curățenie, cum s-ar zice, numai că nu e vorba despre curățenie prin instituția pe care o conduce ori cele subordonate, ci de curățenia din județ. Adică are Bacăul un așa sistem integrat de management al gunoaielor, de-au ajuns băieții ăștia ai lui Ivancea să se gîndească să-l extindă, înainte chiar să-l facă funcțional și eficient. Că, deh, să nu-i ia viitorul pe nepregătite, cum se zice. Așa că au scos la mezat un contract de ceva mai bine de patru milioane de lei plus TVA, ca să vină niște consultanți și să le explice cum se face treabă. Mă rog, cum să acceseze niște bani europeni, că despre asta e vorba, „sprijin în pregătirea aplicației de finanțare precum și a documentațiilor de atribuire pentru proiectul extindere a sistemului de management integrat al deșeurilor în județul Bacău în perioada 2020-2023“. După o sumară licitație, că doar a fost o procedură simplificată, banii ăștia au ajuns, pe data de 20 noiembrie, la Tadeco Consulting SRL din București, fostă Fichtner Environment SRL. De ce? Păi, pentru că au avut cea mai bună ofertă, desigur. Și pentru că, în algoritmul de atribuire, prețul nu a contat decît în proporție de 20%, restul fiind dat de propunerea tehnică, adică de metodologia adecvată pentru implementare și, cel mai important – a contat 50% –, experiența profesională specifică a personalului. Iar aici, pe partea de experiență, Tadeco Consulting stă chiar bine. Adică tot ei sînt cei care, pe la începutul anului, erau luați în balon de DNA și trimiși în judecată, la pachet cu o altă firmă, fix pentru o combinație cu bani europeni privind implementarea unui serviciu integrat de management al deșeurilor, numai că în județul Vaslui, chestie începută încă din 2012, cînd firma avea numele vechi. Deci e clar că de data asta le va ieși mai bine, că doar au învățat și ei din experiențele trecutului, nu?

1.289 de vizualizări

Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia