Undeva lângă Timișoara stă aruncată o comună, Moșnița Nouă pe numele ei. A nu se confunda cu Moșnița Veche, care-i doar un sat din comuna Moșnița Nouă. Ei bine, comuna asta urmează să fie una cu adevărat specială, după ce Compania Națională de Investiții a decis să pompeze niște bani acolo, în infrastructură. Și ce credeți că plătește CNI-ul să se construiască? Drumuri, asfalt, canalizare, utilități? Nu, nenicule, nici vorbă. Onor statul român bagă vreo două milioane de euro pentru ca în comuna asta să fie construit un bazin. Mai exact, compania din subordinea lui Cseke Attila a atribuit, pe data de 14 ianuarie, ca urmare a unei proceduri simplificate, un contract în valoare de 8.024.997 de lei plus TVA, pentru minunatul proiect al piscinei. Mă rog, bazinului, că la banii ăștia sigur iese ceva mai mișto decît o piscină. Contractul a fost atribuit către asocierea dintre Best Deal Proiect Construct SRL și Romart Asist SRL. Pentru că prima, așa cum îi și spune numele, a avut cel mai bun proiect, iar cea de a doua, tot cum îi spune numele, a asistat cu talent. Bine, ar mai putea fi și din cauză că cele două firme au fost singurele care au depus o ofertă, dar să nu ne pierdem în detalii. Mai ales că firma asta n-a avut nici un fel de activitate în ultimii ani, conform datelor de la Ministerul Finanțelor. Practic, e vorba de un SRL de apartament care n-a avut activitate sau angajați vreodată. Dar, iată, ia contracte de milioane fără probleme. Asta și pentru că cealaltă firmă, Romart Asist, e una obișnuită cu banul public. Spre exemplu, prin 2019, numai de la CNI, firmulița asta din Bragadiru adunase vreo zece milioane de euro, în mai puțin de un an. Și asta chiar dacă avea doar doi-trei angajați cu care lucra, simultan, pe vreo zece șantiere. Că, deh, așa se face la noi.
În plină pandemie, construim bazine

Zoom În plină pandemie, construim bazine





