Hai că și-a intrat Nicu Șordan în pîine și se schimbă absolut tot în ceea ce privește administrarea Bucureștiului. Acum e pe eficiență, pe alea. Adică mai știți companiile alea inventate de Firea? Alea de erau ele criticate, pe bună dreptate, că sînt niște găuri negre în care se duc banii Capitalei? Ei bine, în cazul lor a început reforma, nenicule. Să luăm, de exemplu, minunata entitate numită Trustul de Clădiri Metropolitane București SA, despre ale cărei aventuri financiare am mai scris și noi, și toată lumea care a avut ochi să vadă dezmățul financiar. Ei bine, de cînd cu oamenii noi din administrație, s-a modificat schimbarea. Trustul lui pește prăjit nu mai cumpără de la firmele de casă ale PSD, ci o face de la cele de casă ale PNL. Spre exemplu, pe 21 ianuarie, că era așa o extremă urgență de nu mai venea apa caldă prin apartamentele din București, TCMB organizează o mică licitație și cumpără borduri de 250.000 de lei plus TVA. De la Elis Pavaje, o firmă din județul Alba, super-apropiată de administrațiile PNL și crescută la umbra europarlamentarului Mircea Hava, dintr-o mică făbricuță, într-una dintre cele mai mari firme care furnizează dale și alte asemenea. Ce-i drept, băieții ăștia de la Elis Pavaje nu-s tocmai la prima vizită în București, că s-au mai lipit ei la niște contracte pe ici, pe colo, în special pe la primăriile conduse de oameni din PNL. Că așa e în tenis. Acum, sigur, toată achiziția asta n-are legătură cu politica ori cu vechile obiceiuri de afaceri cu statul și achiziții din bani publici. Pur și simplu, era o nevoie urgentă de niște borduri, că cică țin de cald, reduc poluarea, ajută sistemul de parcări și înlesnesc teribil de tare traficul.
1.336 de vizualizăriMarile schimbări ale Bucureștilor. Borduri noi de la noi furnizori

Zoom Marile schimbări ale Bucureștilor. Borduri noi de la noi furnizori





