Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

Cum au ajuns Barna și USR să susțină numirea încă unui impostor în funcție de demnitar

Zoom Cum au ajuns Barna și USR să susțină numirea încă unui impostor în funcție de demnitar

Treaba asta cu „oamenii noi“, cu profesioniștii, cu băieții pe care USR-ul îi aduce din mediul privat, unde au avut ei super-succes, pentru a reforma clasa politică, a ținut extrem de bine cît timp partidul se juca de-a opoziția. Acum, că au ajuns la putere și chiar trebuie să numească niște oameni în funcții, treaba se complică. Pentru că de unde să-i scoată? Să luăm, spre exemplu, județul Alba. E unul dintre puținele județe unde USR a dat lovitura la locale, în sensul că au reușit să cîștige Primăria Alba Iulia, cu toate că era probabil cel mai tare fief din țară al PNL, unde unsul pedelistului Mircea Hava a pierdut în fața unuia răzvrătit din vechiul PNL, trecut la USR. Ei bine, acum, că au ajuns la guvernare, băieții din USR au primit și o grămadă de posturi, printre care și pe cel de subprefect. În primă fază au ieșit cu un tînăr avocat, fost ofițer, dar afară din Jandarmerie pe motive de probleme, condus beat, scandaluri și înhăitat cu găști. Că, deh, omul avusese o perioadă de puțoi și făcuse niște prostii. Frumos, decent, l-au retras. Chit că ăla n-avusese probleme de corupție, furt sau alte cele. Dar partid nou, ștacheta sus, așa că au schimbat modificarea. Iar pentru noua numire au avut de ales între trei propuneri. Un fost candidat la Senat, trecut și el la USR din PNL, odată cu actualul primar, o tînără de la PLUS și un distins domn fost milițist, șef de post de comună, Viorel Rașcovici pe numele său. Organ de cercetare, sanchi. Și, ca să fie treaba bună, au pus CV-urile celor trei în fața Biroului Național, ca să decidă ei, de la București, cine e mai bun. Gen, să nu creadă cineva că e jos aici, pe plan local. Ha-ha! Evident, Dan Barna, adică Biroul Național, l-a ales pe acest fost polițist rural, pensionat la sub 50 de ani, pe nume Viorel Rașcovici. Pentru că avea cel mai bun CV. Oficial. Neoficial, Dan Barna l-a ales pe cel pe care-l voia deputatul USR de Alba, altul care se prezintă ca fiind „absolvent de Medicină“, deși e cu școală sanitară, Beniamin Todosiu. Că Rașcovici ăsta e omul lui. Numai că, ce să vezi, Rașcovici se prezintă ca fiind absolvent de Drept la „Universitatea Internaţională Deschisă Tehnoeconomia Europeană, Academia de Tehnoeconomie și Cooperare Româno-Americană din București“. Mai exact, la un SRL, că nu există o astfel de universitate. Adică nu există în formă legală, ca universitate. Sigur, scandalul cu școala asta de diplome e vechi de tot. Și, totuși, omul are o diplomă de la ei. Una care are valoarea unei diplome de participare, că nu are pe ea nici sigla și nici antetul Ministerului Educației. Ceea ce înseamnă că, de fapt, nu are diplomă. Mai nasol, cu diploma asta omul se pare că a primit și funcție în MAI, adică bani la salariu, pentru studii superioare. Și, desigur, chiar și pensie. Nu-i singurul, că colcăie MAI de astfel de impostori. Adică ăștia-s oamenii noi, curați, profesioniști, pe care USR-ul lui Barna îi promovează în posturi de demnitari: un fost milițian rural care umblă cu diplome false. Eh, așa da reformă.

2.990 de vizualizări

1 comentariu

  1. #1

    in sfarshit, a disparut tzeapa aia de dorna si a aparut borsec pe mesele cocalarilor incultzi cu multe diplome…

Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia