După o perioadă mai grea, în care pandemia i-a afectat mai tare pe cei mai săraci, iată că ne revenim la normal, iar milionarii lucrărilor publice încep să producă din nou. Să luăm, de exemplu, județul Botoșani. Pentru că nu încă n-a ajuns pe acolo alde Drulă cu autostrăzile, băieții din Consiliul Județean se îngrijesc de ce drumuri au, pe care le repară la niște prețuri de-ai zice că-s drumuri expres, cel puțin, nu niște amărîte de drumuri județene. Spre exemplu, pe data de 21 mai, în urma unei licitații organizate cu mare succes, CJ-ul condus de Doina Fedorovici, tanti care i-a luat locul Veoricăi la organizația de femei a PSD, a atribuit un contract în valoare de peste 25 de milioane de lei pentru lucrări de modernizare a unui drum județean. Mă rog, vreo 12 kilometri de drum județean, între Vorona-Oneaga-Pădureni, zis și „drumul mănăstirilor“. Lucrarea a fost atribuită unui consorțiu de firme, condus de Transasfalt Prod SRL din chiar Botoșani, alături de OPR Asfalt din Timișoara și Obras Publicas y Regadios, din Toledo, Spania. Ei bine, Transasfalt e o firmă relativ nouă, fiind înființată abia anul trecut, cu toate că, la nici cîteva luni de la înființare și cu doar o mînă de angajați în acte, se lipea la o sumedenie de contracte cu statul. Ce-i drept, firma, deși una nouă, este deținută de omul de afaceri Milică Dincu, un cunoscut milionar moldav și omul care deține și Conrec SA, prin intermediul soției, ori Agermin Trans, altă companie obișnuită să lucreze cu statul. De altfel, presa locală de prin Moldova e plină de povești cu bani mulți ale companiilor lui Dincă, unele care nici măcar nu-l laudă, ci povestesc despre dosare de evaziune, interdicții de a părăsi țara și alte aventuri din lumea oamenilor care fac bani cu statul.
Drumurile din Botoșani și firmele noi ale vechilor bugetofagi

Zoom Drumurile din Botoșani și firmele noi ale vechilor bugetofagi





