După milioanele băgate în grupurile sanitare, după alte milioane băgate în schimbarea mobilierului, plus incomensurabilele cîștiguri în plan profesional, prin venirea Veoricăi și a lui Tudy, era și timpul ca nea Manole, zis și Mugur I, să se pună pe curățenie în cadrul BNR. Și nu, nu e genul ăla de curățenie pe care o tot cere societatea civilă, ba chiar și specialiștii în eternitatea în funcție. E vorba de spălarea ferestrelor și decolmatarea jgheaburilor. Plus, pentru că tot sîntem în luna august, nea Manole s-a gîndit că ar fi bine să pună la contract, că doar are banca bani, și niște servicii de înlăturare a gheții. Așa, că mai deschide cineva geamul și strigă de acolo cum duduie economia, cum e leul stabil, cum e cu astea macroeconomice și, precum la cotele apelor de la radio, e risc de gheață la mal. Uite așa, pe 21 august, în urma unui sumar proces simplificat de achiziții, BNR a plătit aproape 600.000 de lei pentru spălarea geamurilor. Și înlăturarea gheții, desigur, că orice bancher știe că e bine să fii preventiv. Banii ăștia au ajuns la Meridian Construct SRL, din sectorul 4, o firmă care, în ciuda numelui, nu prea are treabă cu construcțiile. Bașca, în ultimii zece ani nu a avut niciodată mai mult de trei angajați, asta în timp ce datoriile către stat i-au crescut de la 25.000 de lei în 2011 la 1,25 milioane anul trecut, cînd a făcut totuși profit, la o cifră de afaceri cam jumătate cît contractul ăsta. Pe de altă parte, așa e la contractele astea date simplificat, mult mai simplu și mult mai profitabil. Și-apoi, vorba aia, ce importanță mai au banii cînd, prin geamurile curate ale BNR, o să-i putem vedea la treabă pe Veorica și pe Tudy?
1.509 vizualizăriCând BNR s-a pus pe curățenie

Zoom Când BNR s-a pus pe curățenie





