Trebuie să recunoaștem că toată chestia asta cu revoluția bunei guvernări, pe care pluseriștii o rostesc de cîte ori au ocazia, ca pe o mantră, e extrem de interesantă. Și asta mai ales în condițiile în care, în multe privințe, fac exact ca cei dinainte. Ceea ce nu poate însemna decît că cei dinainte practicau și ei buna guvernare și o țineau tot într-o revoluție. Să luăm municipiul Brașov, unde minunatul Allen Coliban, ăla de mințise în CV, i-a luat nu doar locul, ci și metehnele predecesorului, marele pedist George Scripcaru.
Pe data de 16 august, Primăria Brașov organizează o licitație pentru achiziționarea serviciilor de deratizare, dezinfecție și dezinsecție la nivelul orașului pentru următorii doi ani. Sînt puși la bătaie ceva mai bine de 15 milioane de lei, iar „licitația“ este în fapt un proces pe repede-înainte, fără anunț de participare și nimic. Asta pentru că, ce să vezi, zice Primăria, era o situație de extremă urgență care nu putea fi prevăzută de autoritatea contractantă. Adică, de un an de cînd e primar, n-a știut sărmanul Coliban care-i treaba cu șobolanii și goangele care acum, pe final de august, l-au luat prin surprindere. Așa că licitația a fost una românească, la care Coral Impex a participat singură și, ce să vezi, a și cîștigat cele 15 milioane. Acum, probabil că nu mai e cazul să vă întrebați cine e Coral Impex, una dintre firmele cu super-mega-lipici la contracte cu administrațiile PD-PNL. De altfel, sînt mega=cunoscute dosare precum cel de la Cluj, unde s-au dovedit dări de mită și s-a ajuns la condamnări, ori alte dosare de prin țară în care firma din Ploiești, deținută de Alexandru Badea, a fost implicată. Deh, revoluția bunei guvernări.
1.134 de vizualizări







Așa se întâmplă când politica o fac toți pârliții .