Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

De străini ne protejăm cu NATO și de localnici cu bodyguarzi

Zoom De străini ne protejăm cu NATO și de localnici cu bodyguarzi

De cînd s-a schimbat Puterea în Vrancea, adică ai noștri în locul alor noștri, pare că primarii din județ nu prea se mai simt în siguranță. Sau poate că e o chestiune de context internațional, cu trupele ruse de la granița Ucrainei, de s-au speriat unii de prin Vrancea. Să luăm, de exemplu, orășelul Adjud, cu vreo 15.000 de locuitori, păstorit de vreo doi ani de un penelist, Florin Nechifor. Ei bine, pentru că trăim vremuri nesigure, Nechifor al nostru s-a gîndit că e bine să protejeze, în primul rînd, Primăria, Impozitele Locale, Evidența Persoanelor, piața, parcul și cimitirul. Că, vorba aia, nu se știe cînd vine cineva și ia Primăria de unde nu-i. Așa că, din bugetul micului orășel, Primăria a scos la mezat un contract în valoare de peste trei milioane de lei plus TVA, pentru „servicii de pază umană și electronică“. Vorba aia, paza scumpă trece primejdia rea. Iar pe 18 ianuarie au organizat și o licitație publică, dacă se poate spune așa, căci au participat două firme și au cîștigat ambele.

Una dinte cele două este Romanian Security System, din București, obișnuită a banului public, cu sute de contracte cu instituții publice și, mai ales, firma care ar fi preluat Alistar Security, băieții ăia cu cefe late, de-l păzeau pe Dragnea peste tot.

Cealaltă firmă, Ekipa SRL, este o firmă de bodyguarzi tocmai de la Suceava, căci așa e cînd te afli în Vrancea, e bine să fii apărat din toate părțile. Și, desigur, de toți banii.



Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia