Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

Un partid cu piese revopsite, ca transformatoarele lui Relu Fenechiu

Zoom Un partid cu piese revopsite, ca transformatoarele lui Relu Fenechiu

După ce și-a făcut încălzirea în viața personală Elena Udrea divorță și de PDL. Se duse la Mișcarea lui Tomac, să refacă la vedere parteneriatul cu Traian Băsescu, din care a citat cu galeș subînțeles: „Va fi greu!”. Deocamdată mai greu îi pică Monicăi Iacob Ridzi care așteaptă sentința celor trei judecători de la Curtea de Casație după ce s-a ales cu cinci ani de condamnare, cu executare. Cît a luat și Relu Fenechiu, doar că la el e definitiv. Monica Ridzi o mai fi trăgînd nădejde că în tura a doua judecătorii îi vor da ceva cu suspendare, fiindcă a sfeterisit banul public în folosul reprezentării României în Parlamentul European de către EBA, alături de care se poza la precedenta campanie pentru europarlamentare. Dacă însă fosta ministreasă Ridzi va ajunge pușcărie, cine va mai băga banul pentru campania EBEI, cînd paraua îndărăt se măsoară în ani de pîrnaie?

Cristian Preda și-a făcut publică oferta pentru Mișcarea Populară. Dacă ajunge din nou europarlamentar, va umeri să bage Mișcarea în PPE, în timp ce Elena Udrea a spus de lîngă Tomac: Nu vreau funcții! Și că, dacă va candida la europarlamentare, o va face doar pentru impresia artistică, la coada listei, să-i ridice pe cei din partea de sus.  Cred că mai degrabă îi va trage în jos, ceea ce n-ar fi tocmai greu, căci de la genunchiul broaștei pînă la pămînt doar pentru MRU e mare distanța.

 Mai mult ar putea să ridice Mișcarea Populară Ponta și USL, cu ce prostii vor mai face pînă la primăvară, căci din partea unor grei ca Tomac și Udrea, slabă nădejde. Iar socotelile electorale ale lui Băsescu, atunci cînd le-a dat cetățenie basarabenilor, din curajul găinii care nu mai are ce pierde, vor rămîne la stadiul de planuri din cuțite și pahare, căci moldovenii care au primit cetățenie română s-au dus s-o investească în alte țări din UE. Să fie sănătoși, să trimită și ei un ban acasă. Altminteri, Mișcarea Populară recită aceeași poezie ca Forța Civică a lui MRU, cu diferența tot mai vizibilă că în locul oamenilor care n-au mai făcut politică, despre care vorbea duios Băsescu, atunci cînd mișcarea lui era în stadiul de fundație, în noul partid se înscriu prospături revopsite, ca transformatoarele lui Relu Fenechiu.

( Dacă acum judecătorii de la CCR or fi ieșit cetățenește la zăpadă, aștept în continuare un punct de vedere al Curții Constituționale asupra implicării președintelui, atît direct, cît și prin consilierii lui în apariția acestui partid  pritocit la Cotroceni!)

Cine crede că Mișcarea lui Băsescu va avea aceeași soartă ca partidul rupt din coasta PNL-ului, care mai întîi și-a zis PLD și apoi a fuzionat cu PD-ul, uită că pe atunci Băsescu era pe valul simpatiei populare și că dacă el le-ar fi spus alegătorilor să voteze o oală de noapte s-ar fi găsit destui să-l creadă că numai o oală de noapte i-ar fi ajutat să trăiască bine. 

 

2 vizualizări

2 comentarii

  1. #1

    Singura industrie prospera din Romanica este cea a reciclarii deseurilor politice. Mai curati, mai uscati, vor duce natiunea spre capitalism in zbor.

  2. #2

    Cu alte cuvinte, zero plus zero este egal cu zero.

Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

Carne de pui La Provincia
Big Fish
Editoriale
Iubitori de arta