Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

Șoping din retrocedări

Zoom Șoping din retrocedări

Sărăntocul care a preluat creditul de 3,3 milioane al Elenei Udrea pune o distanță din ce în ce mai mare între el și procurori. Alexandru Faur, omul samsarului Stelu, adică săgeata săgeții lui Cocoș, a fost văzut zilele trecute la Paris, în timp ce se pregătea să se facă nevăzut la New York. Faur e unul din sutele de boschetari cu Bentley și Armani care trăiesc în zoaiele puturoase ale clientelei politice. Sfătuit să spele putina, nu atît ca să-și scape pielea unsă cu Estée Lauder, ci, mai degrabă, ca să evite cariera de sifon în pivnițele DNA, Alexandru Faur a luat-o la picior prin lumea largă, făcînd popasuri doar prin locurile unde el și Stelu aveau depuse provizii în cutiile bancare.

Astfel, în timp ce procurorii îl citează la adresa din București, Faur hoinărește prin Galeriile La Fayette și Samaritaine, acolo unde prețul unei perechi de pantofi are ceva din tupeul sumelor din retrocedări ilegale. De altfel, aceste escapade cu multe zerouri nu-i sînt deloc străine unuia ca el. În luna noiembrie, puțin după finalul periculos al prezidențialelor, Faur a fost văzut pe Kärtnerstrasse în Viena. El și Stelu umblau cocoșați ca doi hamali sub un munte de sacoșe Hermès, din care își ițeau capul cînd pielea de crocodil, cînd mătasea tibetană, cînd blana de leopard. Din evaluarile martorului ocular, care știa bine valoarea poșetelor Birkin și a șalurilor Escada, băieții lăsaseră la casierie contravaloarea unei limuzine de lux. Surpriza a venit abia la aeroport, cînd Faur și Stelu și-au arătat bagajele de cală. După valizoaiele plesnind a marfă de lux părea că Tarom a organizat un zbor Hermès către București. De atunci, e drept, Faur n-a mai fost văzut zburînd către, ci dinspre București.



1 comentariu

  1. #1

    Tareeeee !!!

Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia