Urmărit în continuare de Justiţia română şi apostrofat zilnic la televizor de preşedintele Traian Băsescu, fostul deputat PDL Mihail Boldea a anunţat astăzi că va fugi de lege, la Olimpiada de la Londra, pentru Kenya.
„Aşa cum bine ştiţi, de cîteva zile mă aflu în Kenya. Îmi place foarte mult aici. Oamenii sînt extrem de prietenoşi şi condiţiile pentru a fugi de lege sînt excelente. Zilnic alerg urmărit de justiţie cîte 8-10 ore. Nu mă mai satur“, a declarat Mihail Boldea. „De aceea, m-am decis să accept propunerea Federaţiei Kenyene de Atletism şi să reprezint această ţară la probele de fugă de lege de la Olimpiada din vară. Cel mai probabil voi participa la probele de 100 de metri DIICOT, 200 de metri şpagă şi 400 de metri carduri, însă nu e exclus să particip şi la un maraton de 42 de ani, pentru că sînt băiat tînăr şi ar fi păcat să mă prindă.“
Întrebat de ce a ales să fugă de lege pentru Kenya şi nu pentru o altă super-putere a atletismului interlop mondial, cum ar fi Cayman, Belize, Indonezia sau Argentina, Mihail Boldea a declarat că e timpul ca interlopii români să se orienteze şi spre ţări mai sărace. „E păcat de Dumnezeu. Sigur, puteam să fiu pe o plajă în Rio sau la piscină în Guyana, dar mă simt mult mai bine într-o ţară mică şi intimă precum Kenya. Dumneavoastră ştiţi că în Africa există copii care n-au văzut în viaţa lor un căutat prin Interpol? Absolut revoltător! E timpul să renunţăm la prejudecăţi şi să nu ne mai ascundem după degete. Trebuie să ne ascundem în Africa, doar aşa putem încuraja mica infracţionalitate locală.“
Potrivit mai multor surse din SRI, mutarea în Kenya nu l-a schimbat foarte mult pe Mihail Boldea, acesta petrecîndu-şi timpul la fel ca în România: fie refuzînd să încetinească cu jeep-ul la zebre, fie înconjurat de hiene.






