Începuse luna februarie 2017. Manifestațiile împotriva Ordonanței 13 erau în toi. Lumea părea contaminată de furie, tinerii plimbau pe sub balconul Guvernului sloganuri, cîini și rămășițele unei înfrîngeri la scor a USR. Se striga în piață, la televizor, la radio, în trafic, pe stradă. În tramvaie, la alimentară, la cinematograf, pesediștii se strecurau printre scuipați și înjurături. Ciuma lui Iordache secerase mulți oameni sănătoși, care acum vorbeau cu spume la gură și își roteau ochii injectați.
Asta e atmosfera în care Sorin Grindeanu, premierul vechi de o lună, vrea să se tundă. Un apropiat îl orientează spre frizeria de la Marriott, unde, se speră, mînia maselor nu ajunge. Premierul e așezat în scaun, iar frizerul începe să-l ia cu foarfeca. Pe scaunul de alături e o gagică de nota 8. Un stilist îi potrivește freza în timp ce ea explică cu voce tare cererile mulțimii din Piață. E o tînără frumoasă, cu țîțele cam mari, și pare destul de liberă. Privirea ei întîlnește în oglindă privirea unui Grindeanu ciufulit de frizer.
– Ce faci deseară? îl întreabă gagica pe premier.
Grindeanu are un început de erecție.
– Nu vii în Piață?
Grindeanu face ochii mari:
– În Piață?
– Da, frate, în Piață. Îi dăm o muie lu’ Grindeanu.
– ???
– Cîntă unii la chitară, e atmosferă mișto. Mîine seară facem steagul UE.
Gagica îi explică cum stă treaba: Iordache e un hoț, Dragnea un penal și Grindeanu o marionetă.
– Numai dacă le vezi fețele îți vine să borăști, încheie fata.
Grindeanu înțelege, în sfîrșit, că n-a fost recunoscut.







Vorba aia; „când e să ai ghinion găsești cuie și în 3,14zdă“!
bai…e pe bune ??? :))