Dieter Stanzeleit, autoproclamat fiu al Regelui Mihai I, a fost luat în calcul de către Securitatea română ca posibilă unealtă de defăimare a fostului suveran încă din mai 1978, printr-o notă semnată de Mihai Ioan Pacepa. Pacepa, însă, a dat bir cu fugiţii la nici două luni de la deschiderea acestui caz, aşa că pista Stanzeleit a rămas îngropată pînă recent. Cînd un zelos scormonitor prin arhive a dat de actele la care lucra Pacepa, s-a gîndit că, la cît îl urăşte Băsescu pe Mihai, n-ar strica o alternativă la gîngavul ăla de Paul.
SIE l-a contactat pe Dieter Stanzeleit, l-a ajutat în documentare şi i-a pus la dispoziţie toate documentele de care a avut nevoie pentru a-şi publica, în 2006, cartea în care susţine că este fiul Regelui. Cum planul Paul încă e viabil, Stanzeleit a rămas mereu o opţiune second hand şi cam trasă de păr, care mai distrează din cînd în cînd nişte generali, dornici să se amuze pe seama „incompetenţilor“ ălora ai lui Pacepa, care nici o plastografie ca lumea nu mai ştiau să facă.






