Arhitectura electorală a dreptei stă în echilibru pe un stîlp cu toane. Stîlpul e turnat din betonul îndulcit cu băuturi spirtoase pe care Traian Băsescu l-a folosit la mai multe lucrări ale statului modernizat. E însăși Laura Codruța Kövesi. Despre ea vorbim. Ea ține pe umeri posibilitatea ca dreapta să ia ceva la alegeri, fie ele prezidențiale, parlamentare, locale sau euro-financiare. În funcție de direcția vîntului politic, șefa DNA se poate înclina într-o parte sau alta, antrenînd în cădere mai multă lume de pe eșichier. Vîntul pare să bată acum, după cum arată declarațiile publice, mai mult dinspre ambasada SUA, președintele Iohannis întrebuințîndu-se mai mult ca ecou.
Deci doamna Kövesi poate ajuta dreapta continuînd cu presiunea pusă pe adversari. Scoțînd la iveală dosare, arestîndu-i pe corupții din PSD și stimulînd, astfel, mișcarea de rezistență a mamutului politic, face două lucruri: îi împinge pe pesediști în capcana combaterii anticorupției și le ridică la fileu lui Iohannis și Opoziției o temă „minoră” a societății – tema Justiției –, plasată pe locul 9 în clasamentul problemelor pe care societatea le crede importante. Opoziția și Iohannis nu au nici o altă temă politică, așa că tema corupției le pune în gură ceva.
Dar doamna Kövesi mai poate înclina balanța într-o direcție. După cele două discursuri politice ținute în fața presei, șefa DNA a devenit ea însăși o opțiune politică reală, motorizată de sloganul anticorupției. Profilul de eroină rămasă singură în fața hoardei de barbari corupți e ușor de transpus într-o campanie. O candidatură la prezidențiale a Codruței îl pune pe Iohannis în fața pierderii mandatului doi, dar poate duce, prin mîna nevăzută a destinului, la surprinzătoarea cîștigare a mandatului unu.
Pînă una-alta, ambii potențiali contracandidați au variante de rezervă. Doamna se poate îndrepta, din 2019, spre Parchetul European Anticorupție, iar Herr poate lua în calcul președinția Consiliului European. Numai dacă Juncker n-a făcut gluma asta după a doua sticlă de Château Margaux.
1.402 vizualizări






