„Ce faci, bă? Hă-hă-hă…“ „Bine, Traiane, ce să fac? Iaca, eram pă drum spre televiziuni. Zi repede, că n-am handsfree şi mă amendează ăştia! Hi-hi-hi…“ „Bă, bag-o şi tu pe aia cu convocarea Parlamentului după Anu’ Nou, da’ să nu zici că-i de la mine. O dai pe surse, ştii tu…“ „Da, Traiane, se poate?“
Cînd se vor desecretiza mormanele de înregistrări pe care preşedintele le ţine sub frapieră, ne vom distra ascultînd astfel de conversaţii pe care le poartă, de două-trei ori pe săptămînă, analistul importator de tehnică de telecomunicaţii Bogdan „Morsa Competentă“ Chirieac cu cel căruia a primit aprobarea să-i spună pe la televiziuni „Guvernatorul“. Nu e ca şi cum Traian Băsescu ar ţine morţiş să fie bălăcărit aproape în fiecare seară ba la Antena 3, ba la Răitaru TV, dar în schimbul neimplicării DNA în contractele lui cu statul, Chirieac l-a convins pe preşedinte că i-ar putea fi o portavoce mai credibilă decît Lăzăroiu dacă l-ar mai şi ciupi pe ici, pe colo, şi anume în locurile unde a lins cu spor mai întîi.
Publicat în Cațavencii, nr. 49, 12-18 decembrie 2012






