Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

Zboară, deputatule, zboară

Zoom Zboară, deputatule, zboară

Actualul legislativ este, de departe, cel mai bine pregătit din câte a avut România vreodată. Pestriț, dar bine pregătit. Profesioniști din toate colțurile țării s-au adunat să legifereze, să împingă România, cu priceperea lor, pe noi și noi culmi ale progresului. Iar pentru asta trebuie să ajungă la serviciu, la Casa Poporului. Ceea ce nu-i tocmai simplu, căci drumul e lung, iar pentru unii mașina nu-i tocmai o opțiune. Și chiar dacă ar fi, chiar dacă au șofer, sumă forfetară și ce mai au ei, avionul e oricând o opțiune mai bună. Cu atât mai mult cu cât e moca. Spre exemplu, săptămâna trecută, Camera Deputaților a scos la mezat un contract pentru servicii de transport aerian pe mai multe rute, de la și înspre București, din Cluj, Baia Mare, Iași, Oradea, Satu Mare și Timișoara. După o sumară licitație în stil românesc, în care pentru fiecare lot licitat a existat un singur ofertant, chit că pe unele destinații există și zboruri efectuate de companii low-cost, contractul a fost câștigat de compania de stat TAROM, a cărei gaură produsă bugetului va fi micșorată cu aproape trei milioane de lei, bani provenit tot de la buget, normal.

Atribuit pe 16 aprilie, contractul ăsta va acoperi zborurile aleșilor neamului pentru perioada mai-decembrie. Or, dacă luăm în calcul că avem sub 300 de deputați, dacă nu-i punem la socoteală pe cei din București-Ilfov, care oricum merg cu tramvaiul, rezultă că fiecare zburător ne costă, în medie, peste 10.000 de lei în următoarele opt luni. De fapt, ceva mai bine, că nu-i ca și când un ales din Prahova va merge până la, să zicem, Iași, ca să poată lua avionul. Însă, cel mai important, cu ajutorul acestor avioane, aleșii neamului vor reuși să presteze pentru cetățean toate acele două-trei zile de muncă săptămânală. Eficiență!

1.193 de vizualizări

Citeşte mai multe despre:

Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia