Pentru o clipă, părea că întreg flancul de est al Uniunii Europene va alege să privească spre vest. N-a fost să fie. Rafal Trzaskowski a pierdut iar noul președinte al Poloniei este eurscepticul Karol Nawrocki. Desigur, asta nu e nici pe departe o victorie a rușilor, cum ar fi fost cazul în România, căci dacă e o țară care știe ce înseamnă cizma rusească, atunci aia e Polonia. Băieții ăștia se pregătesc de 30 de ani și au, după Ucraina, probabil cea mai bine pusă la punct infrastructură militară din flancul de est al lumii democratice.
Trzaskowski a pierdut alegerile, însă cel mai mare luzăr-câștigător este nimeni altul decât Simion, politicianul butaforie mereu gata să fugă după fenta populistă. După ce a fugit de toate dezbaterile cu Nicușor, după ce s-a făcut de cea mai maro cacao pierzând niște alegeri care păreau câștigate încă din primul tur, păpușa extremistă s-a dus prin Polonia să se pozeze în câștigător. Ba chiar a și clamat în câteva mesaje victoria, fix ca un prostovan care a nimerit 6 numere la loto, însă câte două pe trei bilete separate.
Pe de altă parte, iaca o idee. Ce-ar fi să rămână el acolo, în Polonia, eventual să-l ia Nawrocki pe post de consilier, să învețe și ăla, până la alegerile viitoare, cum să piardă.
2.767 de vizualizări







Polonia stie ce e imperialismul, trei partitii nu au trecut neobservate. Doar au salvat Viena in 1683, trebuia sa le multumeasca cumva. Europa actuala ca for are nevoie de reforma ca de aer, altfel doar isi prelungeste agonia. Iar genul ala de reforme, care pune accent pe identitate, nu are nimeni interes sa-l faca. Urmeaza o epoca a invrajbirii, bazata pe conceptul ”daca nu gandesti ca mine esti prost”, tot ce isi doreau diriguitorii.
Ești vânat de furie, înțeleg… Aproape că admir reținerea ta față de polonezi amintindu-mi de fluviile de flegma și muci (scuze…) aruncate pe concetățenii tăi, românii. Mentalitatea asta provincială, de periferie a Europei, iată că uneori aduce beneficii neașteptate. N-am nici cea mai mică îndoială că suveranistii polonezi au studiat cu atenție marea farsă electorală din România. Dacă tot se duce pe acolo Simion ar face bine să caște ochii cum trebuie, are ce învăța de la polonezi… Bravo lor!
vreo 200 ani ,Polonia nici nu a existat ca tara… Sigur stiu ce-i cu rusii… Sau nemtii… Si daca noul presedinte incearca ceva „pro-rus” garantat zboara din scaun/functie in cateva minute. posibil isi muta domiciliul din Polonia…
Nici 1000 de vizualizări??? ,,Nimeni în drum” sunteți.😂
1819 vizualizari la 20:37. de ajuns ,zic eu… Unii mai si muncesc ,nu stau pe wc-u’ corporatiei cu ochii beliti in monolit,pardon dumbhone…
Ca s-a dus dreacq in Polonia voiosia UE-ista a lu’ Tusk, e o nimica pe langa faptu ca luzaru’ Simion…Mai aveti de-astea, de rasu’ aluia de-i in spate?
Gata, măi digi pe hartie! Tot acolo ati rămas cu Simion, gata, a trecut, vedeti ca aveti subiecte destule cu actualii, nenica sau atat a fost si cu independența voastră. Vedeți de nicu, predoiu, si de restul, nu vi se pare ca tot ei au ramas? Si ia vedeti ca ăsta al nou are niste apucaturi dubioase, poate o sa aflam ca despre biden ca avea probleme dar nu stia lumea fiindca voi tot despre suveranisti scriati.
Catavencii, gata, inchideti pravalia si mergeti la pensie.