În urmă cu două săptămâni, la UM Cugir a avut loc un incendiu în urma căruia, oficial, au fost distruse vreo 50.000 de cartușe. Vorbim despre un incendiu la o fabrică de muniție, obiectiv strategic, mai ales în condițiile actuale, însă toată treaba a cam trecut pe sub radarul interesului public, cu excepția câtorva voci din online. Cartușele distruse nu erau vreun stoc ținut pentru zile negre ci făceau parte din comenzi ce urmau să fie livrate către diverși clienți. Nu le zicem numele, desigur, că nu-i frumos să pomenim Ucraina tocmai azi, când încă se simte în aer parfumul mozolului lipsit de vreun rezultat dintre Putin și Trump.
Unii oameni care se pricep mai bine la ce se întâmplă ceva mai la est de noi, și-l dau exemplu aici pe Radu Hossu, care de niște ani e un fel de navetist pe frontul din Ucraina, au atras atenția că ar putea fi vorba de ceva mai mult decât un accident. Pentru că, ce să vezi, datele statistice arată că, de când orcii ruși au invadat Ucraina, diverse obiective de interes militar și strategic de prin Europa au tot suferit „accidente”, nu că rușii ar fi capabili de sabotaj, că doar ei sunt niște mici sfințișori cu aripi de plumb.
Toată „întâmplarea” de la Cugir, să-i zicem întâmplare, a rămas așa, la nivel de întâmplare. Liniște, frumos, stați la locurile voastre că nu e nimic de văzut aici. Un mic accident, niște pagube, nu se știe cât, linii de producție afectate, livrări blocate, însă e totul normal. Statul și serviciile pare că-și văd de alte treburi, în timp ce un astfel de accident, deslușirea lui adică, a rămas în sarcina Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba. Sigur, mergea dată lucrarea și unui stabor, să aflăm cât fier vechi a rezultat din incendiu, așa că e bine că a ajuns, totuși, la un parchet de pe lângă o judecătorie.
Iar parchetul ăsta, cu rapiditate și profesionalism, în doar zece zile a investigat și analizat , au fost chiar și niște polițiști la fața locului, după care „din primele constatări rezultă faptul că incendiul a pornit de la o încăpere a halei în care era depozitată necorespunzător o cantitate mare de pulbere pirotehnică”. Cum însă ancheta e în fază incipientă, nu se pot emite concluzii clare cu privire la modul în care a pornit incendiu, însă e clar că „nu există indicii cu privire la existența unor acte de sabotaj”. Bașca, se efectuează niște cercetări pentru distrugere din culpă și nerespectarea măsurilor legale de securitate și sănătate în muncă. Of, aici să vedeți cercetări!
Așadar, stați liniștiți la locurile voastre, că nu s-a întâmplat nimic. Circulați, vă rog.
2.111 vizualizări







Suspect e putin zis ,daca iei in calcul razboiul de la granita si intentiile declarate public de mai multe ori de catre Vladimir Putin. Ucraina TOATA e a lor ,zice bosorogul criminal de razboi kgb-ist cam mafiot! Mai ramane un „mic incendiu” la munitia Howitzer 155 mm… Ala sigur ajunge la stiri ca o sa rada de pe harta localitatile din jur…
Te arunci cu capul înainte într-un bazin gol… Probabil din „patriotism”, ha,ha,ha! Am citit cuvântul magic „Ucraina”, deci patriotism ucrainean, fără ghilimele. Un singur lucru…”orcile”. Sugerezi, nu știu de ce, că soldații ruși nu sunt oameni, ci animale. Fantasice sau nu. Animalele, fantastice sau nu, nu se bucură de drepturi. Pot fi eliminate prin orice mijloace, pot fi torturate, pot fi despicate cu toporul, ca porcii, pot fi jupuite, ca iepurii. Nu sunt de acord cu tine!
Stepane,(Stefane),ai dreptate soldatii rusi sunt oameni buni!.Peste tot pe unde au eliberat au ramas ca ocupanti.Vezi cazul Basarabiei! Au deportat,au masacrat,au intemnitat ,au schingiuit,au infometat ! Sugerezi ca Cristorian posteaza din patriotism ucrainian. In alta postare sugerezi ca Buscu e platit cu doi euro pentru opiniile lui anti romanesti.Ei bine, eu zic ca prin toate postarile tale tu faci propaganda ruseasca!.De doua copeici!Trebuie sa urasti enorm tara asta ca sa faci propaganda antiromaneasca ,servind interesele sceleratului de Putin!Ucraina este ca un zid impotriva expansiunii rusesti.Din aceasta cauza trebuie s-o ajutam!.Daca pica Ucraina ,urmeaza Moldova ,apoi….Pe 2 decembrie 2024 ai postat urmatoarea zicere la un articol scris de Buscu: ,,E ultima data cand te citesc”.Fii consecvent cu tine insuti si respecta-ti cuvantul !
Individul e un gunoi nemernic. Daca mai traia Bunicul nu-l lasa pana nu mai respira… N-a avut rude impuscate de rusi. N-are nici o jena sa jigneasca pe oricine! Clar nici nu trebuie bagat in seama! Si sa zica saru’mana pentru legi, politie, justitie ce functioneaza in Romania! Nu ca prin Rusia. Ca de s-ar intalni fizic cu oamenii ce-i insulta nu-l vad bine!
Nu știu care dintre cei doi Gabriel ești tu…În fine! Cam multe amenințări pe cm pătrat! Poate nu înțelegi, aici nu suntem în Ucraina, cu rackeți, banderiști, „azovi” și alte „plăceri”…Observ că te-a dus mintea să-l insulți pe propriul tău bunic, descriind-ul că pe un apucat… Treaba ta! Iar vinovat principal este tot Cristorian, cu limbajul lui nedemn de o Țară democratică, care, iată, seamănă vânt, observă furtuna, dar nu o oprește…Permite amenințări pe forum! Exact ce spuneam: pentru „orci” nu există legi! NU SUNT DE ACORD!! Și vreau să se știe… Să nu uit: în mine nu au tras rușii, așa e. A tras românul Iliescu în „22”, românul pe care l-au votat toți „proeuropenii” în 2000, deși știau că este un criminal…
Și cui crezi că-i pasă că nu ești de acord cu el?