Administraţia Bazinală de Apă Olt, aflată în subordinea Administraţiei Naţionale Apele Române, are o conducere interimară de mai bine de trei luni. După plecarea lui László Barabás, ca urmare a intrării în opoziţie a UDMR, conducerea instituţiei a fost preluată de Ion Stoenescu, fost director tehnic în cadrul instituţiei. Ei bine, chiar dacă interimar. Stoenescu s-a pus pe treabă şi a dus la bun sfîrşit proiectele iniţiate de vechea conducere, chiar dacă ele erau, aşa cum veţi vedea, destul de anapoda.
Mai exact, înainte să plece din post, Barabás demarase procedurile de achiziţie a unui impresionant lot de maşini, chestie pentru care bugetase nu mai puţin de 1,6 milioane de lei din bugetul instituţiei. La mai bine de două luni distanţă, pe 16 august, sub conducerea lui Stoenescu, are loc şi o licitaţie publică prin care sînt achiziţionate respectivele autoturisme. Acum, trecînd peste faptul că vorbim de o sumă destul de mare ori că e genul de cheltuială pe care ar fi trebuit, conform planurilor şi promisiunilor, să nu o mai vedem, această achiziţie de autoturisme ridică mai multe întrebări. În primul rînd, valoarea maximă bugetată de instituţie pentru achiziţie a fost de 1,68 milioane RON, fără TVA. Valoarea finală a contractului a fost de 1,72 milioane RON, cu toate că s-a organizat o licitaţie publică. Mai apoi, la licitaţie s-a înscris doar o singură firmă, care a şi cîştigat. Firma în cauză, SC Brodmi SRL din Vîlcea, nu este un producător de autoturisme, ci un simplu dealer autorizat Hyundai. Adică, nu doar că a existat un caiet de sarcini făcut după chipul şi asemănarea unui autoturism Hyundai, dar instituţia a preferat un intermediar în loc să ceară o ofertă direct de la producătorul de maşini. Dar, cînd vine vorba de bani publici cheltuiţi pentru confortul unor angajaţi ai statului, toate acestea devin simple detalii.






