Greva parlamentară a USL "nu-şi va atinge foarte bine scopul", zice Adriana, jumătatea feminină a conceptului "Săftoii". Cu alte cuvinte, plecarea Opoziţiei din Parlament e o prostie care trebuie, iată, criticată la RFI. E genul de prostie care dă Puterii "muniţie", continuă Adriana Săftoiu, uitînd că ea, care a demisionat de la Cameră, e un fel de cartuşieră plină, oferită cadou pedeliştilor din poligon.
Să lamurim un pic treaba cu Săftoii. Ei sînt un tot unitar, pufos, rotunjor, liberal şi uituc, amplasat în lume ca un coş cu bişoni aşezat în poala unui dictator orb. Săftoii uită cine le-a dat hrană uscată de trei ori pe zi şi cine i-a scos seară de seară la pipilică. Uită şi cum le-a fost ascultată dorinţa cînd le-a poftit inimioara cutare sau cutare post. L-au uitat pe dictator atît cît să-l latre, iar pe noul binefăcător liberal l-au uitat cît să-l mîrîie (deocamdată doar femela, e drept). Acum, trebuie spus că Săftoii nu concep viaţa politică pe stradă, fără stăpîn şi fără adăpost. Altfel, n-ar avea pe cine lătra cu toată recunoştinţa de care sînt în stare.







Saftoiul si Saftica sunt tipicii acestui bobor uitat…..