Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

Asigură-te de două ori înainte de a te te asigura la cumnatul lui Nastase

Zoom Asigură-te de două ori înainte de a te te asigura la cumnatul lui Nastase

Poate ați auzit de el, dar n-ați bănuit ce hram poartă. Dan Odobescu e cumnatul lui Bombo. E soțul Rodicăi, sora Danei, fiicele lui Angelo Miculescu, ministrul Agriculturii și viceprim-ministru până în 1981 și fost ambasador în China, în timpul revoluției. Plecarea în Occident a lui Dan Odobescu, de toartă cu Rodica Miculescu, în 1982, în plină eră ceaușistă, este o ecuație cu mai multe necunoscute.

A fost Odobescu trimis în misiune de către Securitate, pentru a îmbârliga diaspora românească sau și pentru a produce bani din care DIE să poată finanța anumite operațiuni clandestine? – iată genul de șarade ce așteaptă grabnic dezlegarea. Până în 1989, absolventul de ASE Odobescu a fost consultant juridic și de afaceri pentru companii de asigurări din Austria, Germania și Italia. Întors în țară pe un uriaș val de oportunism și cu o valiză de bani fără mamă și tată, va înființa firma de asigurări Romania Charisma Entreprises, pe care o va administra până în 2001, când o va vinde grupului Alpha Insurance. În 2001, Cabinetul Cumnățel Năstase îl însărcinează cu misiunea de consilier unic al lui Nicolae Crișan, președintele Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor, când au fost șterse multe urme de bancrută frauduloasă, fraude și panamale în tenebroasa lume a asigurărilor. În martie 2013, preia o companie din topul asigurărilor, City Insurance, prin intermediul unui SRL obscur, Vivendi International SRL, unde este acționar cu 95% din pachetul de acțiuni. Nu se știe de unde a avut Odobescu bani cu ghiotura să cumpere City Insurance sau din ce ciorap negru și-a scos mangoții de cumpărături. Ce știm e că, în 2011, Vivendi SRL a avut o cifră de afaceri de abia 5.400 de lei. C.I.



1 comentariu

  1. #1

    Deci, nicio sansa ca City Insurance sa dispara, in ciuda politicii de „despagubire” si chinuire a pagubitului.

Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia