După ce a fost de două ori mare surpriză, o dată cînd a cîștigat Primăria Brașov și a doua oară cînd a fost prins cu falsuri în CV, primarul Allen Coliban pare să fi intrat în normalitate, cu bugetul Brașovului cu tot. Deh, l-o fi chemînd Allen, dar nu-i tocmai francez cum e Clotilde, semn că înțelege bine cum trebuie dus înainte progresul orașului, cum trebuie rezolvat cu firmele care stau agățate în buget și cum să facă să fie bine, ca să nu fie rău și scandal. Să luăm, de exemplu, contractul de întreținere a spațiilor verzi din oraș.
Prin 2019, Scripcaru semnase un contract-cadru cu Sport Turism, o firmă cu mare lipici la banul public, ajunsă prin Ardeal la pachet cu cei de la Polaris, dar rămasă ancorată în bugetele primăriilor conduse de pedeliști. Din contractul ăsta cadru, ce are o valoare de minimum 1,2 și maximum 4,4 milioane de lei, Scripcaru apucase să împartă cinci milioane în aprilie 2019, încă aproape un milion în octombrie 2019, ceva mai bine de 2,5 milioane pe 2 și 3 decembrie 2019, plus 6,4 milioane în primăvara lui 2020. Știm, e greu cu matematica și nici noi nu știm cum au reușit să încapă mai bine de 14 milioane într-un maximum de 4,4 milioane. Cert e însă că în toamna anului trecut a ajuns Coliban primar, iar lucrurile s-au schimbat radical. Deh, din ăștia de la USR, care vin cu alte metehne, au principii la ei, nu suferă risipa și alte cele. Coliban pare însă că n-a avut nici el un abac atunci cînd s-a mutat în primărie. Asta pentru că, pe 15 octombrie 2020, a semnat un contract subsecvent de încă 1,36 milioane de lei. Două luni mai tîrziu, pe 15 decembrie, le-a mai dat celor de la Sport Turism încă 840.000 de lei, iar pe 30 decembrie alți 1,92 milioane. Deh, crescuse iarba prin parcuri înainte de Crăciun și de Anul Nou. Ei bine, ca să arate că e mai bun decît predecesorul său, Coliban le-a dat bugetofagilor de la Spot Turism, pe 28 aprilie anul acesta, încă șapte milioane, tot parte a contactului ăluia cadru ce avea o valoare de maximum patru milioane. Frumos, curat, matematică. Probabil că sînt patroni de firme care la ora asta își fac cruce și se întreabă unde naiba au fost pînă acum useriștii ăștia responsabili, onești și care nu acceptă risipa.
2.511 vizualizări






