Fără vreo legătură cu pandemia și COVID-ul, dar strict legat de bănuții europeni accesibili prin POR, Primăria Galați e gata să pună în aplicare cheltuirea a 4,3 milioane de lei pentru reabilitarea și eficientizarea energetică a Spitalului Clinic de Obstretică și Ginecologie „Buna Vestire“. De altfel, contractul a și fost atribuit, în urma unei licitații organizate pe data de 27 septembrie, chestie care a fost o super-bună vestire pentru trei dintre firmele obișnuite ale banului public din Galați și împrejurimi. Cei aproximativ un milion de euro, dacă punem la socoteală și TVA, vor ajunge în conturile SC Alitec Solution SRL, SC El Marp Company SRL și SC Genymar 2008 SRL. De altfel, asta nu-i tocmai prima asociere a acestor companii, ele încasînd în trecut multe milioane, fie toate trei la un loc, fie în combinația trei luate cîte două. Cea mai importantă dintre ele, El Marp SRL, este prezentată în presa din Galați ca fiind o firmă de casă a marelui pesedist Dan Nica. De fapt, El Marp ar fi continuatoarea Rbx Electrix, deținută într-o vreme de Marius Vasilachi și Marian Ursu, ultimul plecat din firmă pentru a se face director economic la Electrica și omul care se recomanda drept ginerele lui Dan Nica, după cum scriu ziarele de prin Galați. Altfel, cele trei firme fac de toate, de regulă în asociere, de la drumuri la săli de sport și, iată, izolări termice de spitale. Bani să iasă.
Buna Vestire a banilor europeni în Galați

Zoom Buna Vestire a banilor europeni în Galați





