Undeva în Arad, la marginea țării, există un orășel, Ineu pe numele său, care abia dacă mai are vreo 9.000 de locuitori. De fapt, nici nu mai are atîția, însă chiar și în condițiile astea, în Ineu există o mare problemă cu poluarea. Mă rog, așa scrie în proiectul cu finanțare europeană, că există poluare, deci trebuie să te lupți cu ea, că dacă n-ar fi fost, nu s-ar fi făcut proiectul și n-aveam despre ce scrie aici.
Așadar, administrația condusă de primarul liberal Călin Ilie Abrudan implementează proiectul numit „Reducerea emisiilor de carbon în zona urbană Ineu“, în cadrul căruia tocmai s-a efectuat o „achiziție dotări, echipamente tehnologice cu/fără montaj, soft-uri inclusiv montaj și punere în funcțiune – echipamente bike sharing și e-ticketing“. Practic, vorbim de biciclete, standuri unde să fie parcate și un sistem digital prin care acestea pot fi închiriate, contra cost, de către toți poluatorii din micul orășel, care astfel nu vor mai polua. Sigur, cîndva vor exista și suficiente piste, dar asta e altă poveste. Pentru moment, mare bucurie mare, în Ineu vor exista biciclete de închiriat. Bucurie mare pentru cele două firme, C.S.V. Infratech SRL din Brașov, o obișnuită a contratelor cu primăriile, și Wind Technologies SRL, tot din Brașov, și tot o obișnuită a contractelor, în special pentru astfel de chestii cu biciclete, care au cîștigat licitația din 21 august, cu suma de 3,5 milioane plus TVA. Acum, mai departe de faptul că a fost o licitație românească, în care cea mai bună ofertă a fost și singura, poate că merită menționat că, din banii ăștia, Primăria Ineu ar fi putut să cumpere cîte o bicicletă, să zicem la suta de euroi, fiecărui locuitor din orășel. Și deci n-ar mai fi fost nevoie de închiriere. Sau că, în timp ce la Ineu treaba costă 3,5 milioane, la Constanța, un orășel ceva mai mare, costă 9 milioane. Iar la Cluj, unde au prestat chiar cei de la Wind Technologies, totul a costat 7,5 milioane. Practic, trebuie că bicicletele de închiriat din Ineu nu doar că nu poluează, dar sug dioxidul de carbon din aer la fiecare pedală.







Expresia corecta tehnic este …”absorbtia fondurilor europene este ca mersul pe bicicleta fara lant”