Mie cel mai mișto mi se pare totuși doctoratul lui Ciolacu. Bineînțeles că Ciucă a plagiat, că Geoană a plagiat și că mare parte din carierele acestora sunt minciună, furt, impostură.
Dar doctoratul lui Ciolacu e cel mai frumos – și din cauză că nu l-a terminat. Ar fi fost el plagiat? N-am nici o îndoială.
Cert e că s-a apucat de doctorat. Lucrarea se numea „Etica în intelligence“. Vă dați seama, era spectacol. Omul nu a citit vreo carte cap-coadă la viața lui. Făcea doctoratul la SRI, unde altundeva o temă atât de incitantă și de incisivă? Explicându-și decizia de a renunța la doctorat, el a zis: „Deciziile mele personale, nu mi-e rușine de ele, n-am furat, n-am dat la nimeni în cap“. Cum? Dar cine a zis așa ceva? Rar un răspuns mai isteric-amuzant. Doar că el nu a renunțat la doctorat, ci a fost exmatriculat. Mă rog.
Altă declarație care face din doctoratul lui Ciolacu cel mai mișto doctorat e asta: „Îmi doresc foarte mult, este singurul lucru neterminat din viața mea, după ce mă las de politică vă promit că o să termin și doctoratul“. E singurul lucru neterminat și ne promite că îl termină. Numai un țărănuș incult se exprimă astfel. Numai un țărănuș incult are o astfel de raportare la o lucrare care ține de excelența academică, iar nu de o ambiție personală venită din partea unui agramat.