Ieri seară, la Istanbul, un grup de tineri români, cu vârste cuprinse între 23 și 34 de ani, în frunte cu un bătrân bogat, dar cu probleme de sănătate, a fost atacat cu bestialitate de niște cetățeni turci, sportivi de performanță. Atacul, la care au asistat pe viu aproximativ patruzeci de mii de martori, s-a soldat cu milioane de victime de la noi din țară și din diaspora, majoritatea microbiști.
Până la această oră nu s-au depus plângeri din partea celor implicați și nici nu este de așteptat acest lucru. Din ce știm de la organele competente, nu prea au ce reclama, bătaia fiind programată și asumată din timp. În plus, acest grup de tineri nu e la prima experiență de acest tip. Sunt băieți cu state vechi în primit înjoseală atât acasă, cât și în străinătate. Profesioniști prin prezență, amatori prin prestanță.
În viața lor obișnuită, băieții lucrează câteva ore pe zi și au salarii foarte mari. Vin la serviciu cu mașini scumpe și coboară din ele cu genți LV. La lucru, ei sunt foarte atenți să nu-și murdărească fade-urile și să nu își strice frezele, deoarece au obligația de a menține frumoasă oglinda, obiectul pe care îl folosesc cel mai mult în meseria lor.
Unii ar putea crede că sunt superficiali, dar acești tineri fac eforturi constante de a atinge excelența. Studiază sute, mii de ore gesturi, priviri, mii de pagini cu modele de tatuaje. Trupurile lor sunt ofrande aduse artei și desenului. Pe ele poți desluși gânduri despre zodii, animale, specii de flori, nume de fete.
Pentru că sunt considerați elitele României, nefiind nici foare mulți la număr, trebuie să avem grijă de ei, să îi sprijinim de fiecare dată când greșesc, mai ales că o fac foarte des. E musai să înțelegem că alții mai buni nu avem. Dacă îi supărăm, s-ar putea să nu ne mai întâlnim cu șansa de a-i iubi.
Între timp, ne-am interesat, totul e bine. Băieții sunt sănătoși, îmbrăcați corect, borsetele de piele au parfumurile și cremele în ele, porii s-au închis după ultimele epilări. Sunt refăcuți și vor fi și mai odihniți vara asta. În toamnă vor reveni cu forțe proaspete, gata să dea autografe și să facă cu ochiul fanilor care îi tot confundă cu niște fotbaliști.
Marian Turosu
6.251 de vizualizări







Asta pare mai realist decât editorialul triumfalist de dinainte de meci. Sa zicem ca era mobilizator pt pitiponci (deși sigur nu va citesc) și pt public. Bine ca nu am trecut ca ne baga Kosovo 6 boabe
Am primit un gol nefericit: singura sclipire a lui Arda Gúller la care s-a adăugat un nefiresc control al balonului din partea unui fundaș care marchează un gol la fiecare 2 ani, balonul intrând în plasă după ce a străbătut singura fantă de lumină pe care știința Fotbalului nu a reușit să o stingă, cea dintre picioarele portarului… Norocul i-a ajutat pe ei, articolul tău,da, explică de ce. Ar trebui să îl respecți pe Lucescu dacă iubești cu adevărat fotbalul. Dar nu mai contează, pentru tine este oricum prea târziu. Îmi pare rău pentru Il Luce, cel mai bătrân antrenor excepțional din Istorie, singurul care care putea repara Ireparabilul…Ii doresc sănătate și pensie liniștită, deși cu el nu se știe niciodată…
Daca ar fi cistigat era ok, nu?
Cum a zis cineva inspirat: „a jucat bine aseara baietii nostri, castiga daca nu ii batea scirbile alea”.
Daca aveai 10 milioane de euro era ok, nu?
Cand selectia se face pe ochi frumosi..
Cand unii sunt copii de bani gata , cu multe fite si orgolii, cand antrenamentul nu mai e ce era, si cand lucreaza pe persoana fizica si nu consolideaza echipa.
bun articolul, ca ne-am saturat de Cintarea Romaniei de la Gigi Tv cu Filotti, Ilie Dumitrescu si alti mercenari !
Simptomatic mi se pare IH, aflat la ani lumina de GH, nu inteleg in ruptul capului ce cauta in fotbal. Omul NU ESTE FACUT PENTRU ACEST SPORT!