Cu sau fără Dragnea, Teleormanul continuă să fie un model de bune practici în ceea ce privește recoltarea de fonduri publice prin intermediul partidului. Ba chiar, pînă se joacă Liviu după gratii și pozează într-un fel de Nelson Mandela de la Dunăre, pare că peneliștii vor să demonstreze că pot ajunge din urmă, ba chiar depăși succesul tătucului PSD. Și, precum niște băieți care știu cum e cu economia de piață, își împart bugetele publice fix ca la piață.
Să luăm, de exemplu, comuna Crîngeni, o mică localitate cu nici 3.000 de suflete, aruncată undeva în estul județului. Din vara anului trecut, primar al localității este un domn pe nume Florin Stelian Pîrvan, ales din partea PNL. Ca un bun gospodar, omul s-a pus pe treabă și vrea să rezolve toate problemele, una dintre ele fiind alimentarea cu apă a comunei. Pe 7 mai, 4.424.913 lei au fost scoși la mezat, în cadrul unei proceduri simplificate, și atribuiți firmelor Cristita SRL și Imobproiect Eval SRL, care ar urma să se ocupe de toate lucrările astea de extindere a sistemului de alimentare cu apă. Și după ce, din cele trei oferte primite, numai cea venită de la aceste două firme a fost acceptată la licitația asta cu procedură simplificată. Acum, pur întîmplător, Cristita SRL nu doar că este o firmă abonată la banul public, în special pe la primăriile din Teleorman, avînd contracte de zeci de milioane, însă ea este controlată de Cristian Adrian Tirmănaru, primarul penelist al altei comune teleormănene, Dracea pe numele ei. Desigur, tot succesul ăsta și toată ploaia de contracte au fost adunate de firma lui Tismănaru începînd cu 2016, cînd a fost ales prima dată primar în Dracea. Că doar nu s-a ales omul ca să se lase de afaceri, nu? Liberalism pînă la capăt!






