Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

Cînd un primar penelist și un afacerist liberal își dau mîna se face căldurică

Zoom Cînd un primar penelist și un afacerist liberal își dau mîna se face căldurică

Să tot fie aproape vreo două luni de cînd Ilie Bolojan, primarul din Oradea, s-a retras din postul de vice al PNL și de om care desena strategiile partidului. Oficial, pe motiv că vrea să se dedice orașului și administrării. Neoficial, de nervi pe Șică Orban și pentru că nu s-a legat candidatura la europarlamentare. Unde mai pui că trebuia să se facă un loc și pentru Vasile Blaga, care se zice că va reveni la statutul de strateg și căpetenie de campanie. Și omul chiar s-a întors la afacerile orașului.

În mult lăudatul – de multe ori pe bună dreptate – oraș de la graniță nu-i chiar totul făcut. Mai erau, spre exemplu, vreo șapte puncte termice, niște instalații interioare și o bucată din rețeaua de distribuție a energiei termice care nu fuseseră încă modernizate. Dar stați liniștiți, că s-a rezolvat și treaba asta săptămîna trecută. După o sumară procedură simplificată – de-aia fără licitație online, fără bătăi de cap și alte cele –, aproape 20 de milioane de lei vor fi virați, pe repede înainte, către Elsaco Electronic SRL din Botoșani.

Pe undeva, se justifică alegerea acestei proceduri simplificate pentru împărțirea banilor, că doar vine iarna imediat. Desigur, se justifică dacă cei de la Elsaco Electronic SRL vor fi mișcat mai rapid săgeata liberală și vor fi terminat lucrarea încă de ieri. Ceea ce, desigur, nu e cazul. Merită însă spuse cîteva cuvinte despre Elsaco Electronic SRL, firma deținută și controlată de Valeriu Iftimie. Spre exemplu, că patronul ei e și patronul FC Botoșani. Dar, mai important, că este unul dintre principalii sponsori ai PNL din Moldova. De altfel, Valeriu Iftimie a fost considerat, în ultimul deceniu, unul dintre apropiații celor doi Flutur ai Moldovei. Bașca, anul trecut, presa de prin Moldova îl dădea ca și intrat în politică. Ah, și poate ar mai trebui menționate și cîteva alte aspecte legate de firma botoșăneană care va moderniza sistemul de termoficare în Oradea: la finele anului trecut, DNA începea urmărirea penală împotriva firmei și punea sechestru pe bunurile ei, iar la începutul acestui an, dosarul era trimis în judecată.

Iată că aproape a trecut anul și, odată cu întoarcerea lui Bolojan la matcă, se face și căldurică de la contractele babane.



Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia