Oarecum previzibil, că așa e circuitul banului în natura politică, odată cu vara s-au întors și păsările bugetofage în minister. Să vă povestim. Ministerul Mediului, condus acum de Tánczos Barna, derulează un proiect finanțat cu bani europeni, prin POCA, și frumos denumit „Consolidarea capacității instituționale pentru îmbunătățirea politicilor din domeniul schimbărilor climaterice și adaptarea la efectele schimbărilor climatice“. Ei bine, în cadrul acestui proiect era nevoie și de niște „Servicii de consultanță și expertiză pentru evaluarea impactului schimbărilor climatice și contribuții la realizarea Platformei naționale de adaptare și a Centrului de Monitorizare Climatică“, astfel ca proiectul să meargă înainte. Să fie bine, ca să nu fie rău. Iar consultanța asta a fost bugetată cu 5.115.000 de lei plus TVA. Că nu-i ușor să găsești, așa, impactul schimbărilor climaterice. Pe 23 iunie, în cadrul unei licitații românești, cu un singur participant, s-a bătut palma pe 5.100.000 de lei plus TVA. Adică 15.000 de lei mai puțin decît se bugetase. Super-economie. Cîștigătorul contractului este asocierea dintre Administrația Națională de Meteorologie, Institutul de Geografie și EMPC Consulting SRL. Că nu putea să nu fie și un mic privat, mai ales că vorbim de unul cu super-lipici la banul public. Asta pentru că EMPC Consulting, o firmă din Cluj-Napoca, deținută de Cristina și Horea Corpodea, are zeci de milioane la activ, încasați de la instituții publice. Și mai interesant este că firma asta, înainte să se numească EMPC, purta frumosul nume de KVB Economic SRL. Da, fix acel KVB deținut de fostul ministru al Mediului, Sulfina Barbu, și fostul șef al Gărzii de Mediu, fost ofițer activ SRI, Silvian Ionescu. Or, cu un așa trecut, cu o așa istorie, nici nu e de mirare că vin contractele pe bandă rulantă chiar și acum.
1.306 vizualizăriConsultánczos Barna, banii europeni și noile contracte pentru șmenarii cei vechi

Zoom Consultánczos Barna, banii europeni și noile contracte pentru șmenarii cei vechi





