Undeva în județul Covasna se află o comună numită Sînzieni. Comuna asta, ca toate celelalte, are un primar, care are la dispoziție un buget, și mai are drumuri care trebuie reparate. Și, de fericire că a cîștigat un nou mandat, ba chiar are tot Consiliul Local în culorile partidului, primarul UDMR din comună s-a gîndit să le facă o bucurie locuitorilor din comună și să repare drumurile. Dar ce zicem noi că să facă o bucurie doar locuitorilor? În fapt, primarul comunei a reușit, precum un iscusit politician, să facă o bucurie și șefului CJ Covasna, domnul Tamás Sándor, precum și firmelor prietene ale acestuia.
Mai exact, pe data de 5 noiembrie, comuna Sînzieni scoate la mezat un ditamai contractul în valoare de 8.845.560 de lei plus TVA. Mă rog, atît estimau ei că va costa toată tărășenia. Fiind vorba de o procedură simplificată, la licitație a venit un singur participant, Vladek Impex SRL, care nu doar că a reușit să cîștige contractul, dar a reușit să ofere chiar un preț cu vreo zece mii de euro mai mic decît ce estimaseră cei din Sînzieni. Semn bun. Așadar, 8,8 milioane de lei plus TVA vor merge la firma aceasta, Vladek Impex SRL.
Acum, desigur, firma asta nu-i tocmai la prima aventură în ceea ce privește lucrările pe bani publici. De altfel, ascensiunea financiară a companiei coincide cu alegerea lui Tamás Sándor în fruntea Consiliului Județean, omul care conduce Vladek Impex, Halmágyi Jenö, fiind un apropiat al liderului UDMR. Dacă pînă în 2008 firma nu se lipea de mai nimic, odată cu venirea în fruntea CJ a lui Tamás Sándor contractele Vladek Impex însumează zeci de milioane anual. Bașca, firma s-a mai lipit și la niște super-contracte cu finanțare europeană, prin ADR Centru, ca să-și cumpere fel și fel de utilaje, ca să facă să fie bine la toate lucrările alea primite de la stat. Și, desigur, la pachet cu toată bucuria asta au venit și niște verificări de pe la Consiliul Consurenței, însă fără prea mari urmări. Căci, vorba aia, cum să te certe Consiliul Concurenței cînd tu primești contracte fie atribuite direct, fie la licitații la care ai participat de una singură? Păi, pe cine să fi nedreptățit dacă n-ai avut concurenți?







Buna aia cu „Consiliul Consurenței,”
Sigur ca ar putea fi de importanta ,,nationala” ce se intampla prin comuna Sînzieni daca nu s-ar observa ,,de la o posta” ca treba-n ,,presa” de pe la noi a devenit sa prezinte ,,smenurile marunte” in timp ce pe alea babane ,,ne facem ca nu le vedem”. Imi povestea un cunoscut cum recent s-a derulat ,,o afacere de 307 milioane de euro” (poveste verificabila, se intelege). Astfel, ca ,,sa salveze industria HoReCa si ceilalti napastuiti ai pandemiei” statul a venit cu niste ,ajutoare’ sub forma de capital de lucru (307.500.000 Euro). Evident ca trebuia ca totul sa fie pregatit ca sa para ,ca-i pe bune’ imparteala astfel ca au pus 22.226 patroni de firme care s-au inscris pentru a primi ,ajutoarele’ sa se alinieze la start apoi au dat semnalul (la ora 10, fix) cu un principiu ,primul venit, primul servit’. Astfel, au apucat sa ia din fond vreo 5000 de firme si, asa cum se intampla tot mai evident pe la noi, au luat ,cine trebuie’. Explicatia ,autoritatilor’ pentru idiotii ramasi cu buza umflata a fost ca ,fondul a fost limitat’, cine s-a priceput sa se descurce cu pasii aia ,,informatici” rapid si a trimis ,cererea’ printre primii a fost castigator cine nu sa mai exerseze. Sigur ca daca era pe bune in primele 3 minute toti cei 22.226 solicitanti ar fi trimis ,cererea’ dar era riscul ca cine trebuie sa nu ia nici un ban si cine mai risca cand exista metode sigure de castig?
Din ce se aude-n targ, cica a fost ca la americani. Numai din ,,soft” se putea aranja. Cum? Simplu. Au avut o lista de 22.226 conturi care vor ,capital de lucru’ (si 22.226 cui-uri aferente). Au avut o suma de bani. Au stabilit criterii (15% din cifra de afaceri). Au avut o lista ,,la negru” formata inainte de start prin interventii. Au vazuti cati s-au adunat pe lista asta ,,neoficiala” si la astia prin platforma le-au dat acces (cont, cui) ca sa poata trimite cererea la start pana la epuizarea sumei iar la ceilalti NU, apoi le-au dat drumul la toti pt. a putea sa trimita cererea. ,Priceputi-s” cu banii, ailalti fluiera a paguba gandind ca bine ca inscriera a fost gratuita si n-au pierdut nici un ban. Cum au rezolvat-o prin alte tari ,,mai civilizate” care-si ajuta pe bune compatriotii la greu? Au avut un fond si un nr. de firme aflate la greu apoi au gasit o formula prin care au impartit banii la TOATE firmele. Ex. nemtii (bogati) au dat max. 30.000 Euro/ firma iar la noi (saracii Europei) au dat 150.000 Euro/ firma. Descurcareti romanii …
mda, cunosc un roman si un italian care s-au descurcat..