Sigur, e nasoală treaba cu Guvernul, cu tot circul ăsta politic, cu toată lumea în plină campanie, cu plecări, trădări, cu găuri la buget și naiba să ne ia cu tot ce se întîmplă, că nimeni nu pare să știe ce se mai întîmplă. Măi, dar măcar un lucru merge bine, agricultura. Duduie ogoarele, cum are zice Petrică Daea dacă l-ar întreba cineva. Cultivăm de pe un hectar cît alții de pe două, de plîng europenii de invidie. Nu doar asta, dar ne-au pus să ne și cumpărăm niște mașini noi, ca să meargă bine și proiectele cu finanțare europeană. Sau, mă rog, așa zice domnul Chesnoiu, șeful AFIR, adică fostul SAPARD, instituția care se ocupă de o parte din investițiile în agricultură. Că cică e nevoie să luăm mașini noi, de vreo două milioane de euro, ca să putem să ne facem treaba în cadrul PNDR, că așa zic normele Comisiei Europene. Or, dacă zice că e cu normă, cu plăcere. Și uite așa, au făcut cei de la AFIR o super-sesiune de shopping în care urmează să fie achiziționate 131 de mașini de teren, dar și 12 berline, pentru șefime.
Ambele contracte au fost cîștigate de cei de la RENAULT COMMERCIAL ROUMANIE SRL, primul pe data de 2 septembrie și al doilea pe data de 12 septembrie. Astfel, 131 de autovehicule de teren – Duster, probabil – au fost cumpărate cu 8.577.880 de lei plus TVA. Adică, la un decent preț de 65.480 de lei plus TVA, bucata. Ce e mai interesant e că cele 12 autoturisme berline, pentru șefulici, au costat aproape 70.000 de lei bucata. Că, deh, probabil că tot așa zic normele europene, cerințele Comisiei și toate cele. Orișicum, important e că acum, că AFIR va avea mașini noi, au să curgă proiectele din mediul rural mai ceva ca pînă mai ieri, de n-o să mai știm ce să facem cu atîtea investiții și recolte, și-are să ne iasă bunăstarea pe nas.
1.187 de vizualizări






