Hai, că nu mai e mult și, dacă trece pandemia lui pește prăjit, se întorc nu doar păsările călătoare, dar și turiștii, chestie pentru care băieții și fetele care conduc bugetul din Eforie se pregătesc abitir. Și nu doar așa, cu plajă și alte cele, dar și cu chestii eco. Mai exact, Primăria Eforie pune în aplicare o chestie numită „Înființarea sistemului de transport public de călători cu material rulant ecologic, inclusiv infrastructura de parcare și facilități pentru bicicliști în cadrul coridorului de mobilitate urbană creat“, chestie pentru care a scos din buget vreo 2,3 milioane de lei plus TVA. Acum, dacă în ceea ce privește „materialul rulant“ e destul de clar că vorbim de autobuze electrice sau cel puțin hibrid, cu parcările ecologice e puțin mai complicat, ba chiar ambiguu. Pe de altă parte, nici nu e cazul să ne punem astfel de probleme, că doar nu discutăm încă despre ceva chiar palpabil. Că doar ăștia 2,3 milioane nu înseamnă, de fapt, decît niște studii de teren, o expertiză tehnică, un studiu de fezabilitate, un proiect tehnic și alte documentații necesare. Adică o altă pleașcă de bani dată pe planuri, ca să fie totul eco măcar în documente. Bineînțeles, banii ăștia au fost dați pe 1 martie, ca urmare a unei sumare licitații, către AMG Lorem Consult SRL și Arhideskvision SRL, două firme din Galați, altfel destul de obișnuite să lucreze cu statul și care vor consulta cot la cot Primăria din Eforie pe această problemă. Și, cu siguranță, ca să fie totul eco, vor transmite și facturile pe e-mail, nu printate, iar plățile se vor face prin transfer bancar. Eco, normal.
Cum investește Eforie în ecologie

Zoom Cum investește Eforie în ecologie






aricolu’ e o alta fatzeta a romenea.. da’ sa nu uitam ca ptoshtii ii denumesc pe toti ceilalti proshti .