Ați fost vreodată la Abrud? – vorba poeziei. Ei bine, dacă tot nu se mai scoate muntele de aur de la Roșia Montană, primarul Nicolae Simina, un pesedist rotofei și cu planuri multe, aflat la al doilea mandat de primar, s-a reorientat cu investițiile. Căci, într-un fel sau altul, banul public trebuie cheltuit. Așa că s-a gîndit omul să facă un tîrg de animale. Și cum Abrudul e oraș – ce-i drept, un orășel de vreo 5.000 de suflete ce poate oricînd concura pentru titlul de cea mai săracă localitate bogată din țară –, viitorul tîrg de animale va avea condiții de lux. Căci în toată tărășenia asta va fi investită o bună bucată din și așa amărîtul buget al localității. În urmă cu ceva mai bine de o săptămînă, administrația locală a scos contractul la mezat. Cu toate că au fost puși la bătaie ceva mai bine de un milion de lei, la licitație a participat o singură firmă, SC Ceziana Star SRL din Baia de Arieș. Iar cum a concurat singură, a și cîștigat contractul. Oarecum banal, firma deținută de Cezar și Ana Rusu este una cu ceva experiență în încasat bani publici, avînd pe la activ lucrări și prin Cluj-Napoca, unde a primit de la edilul Boc niște lucrări de pus borduri la pistele de biciclete, în valoare de 1,4 milioane. Bașca, Cezar Rusu este prieten și apropiat al lui Beniamin Rus, un tătuc al lucrărilor publice de peste munte, din județul Bihor, precum și al lui Mircea Man, baronet, fost deputat și fost șef al CJ Maramureș.
Evident, detaliile contractelor, cum și la ce bugetofagi ajung banii, contează mai puțin. Important e că la Abrud se fac investiții și că animalele vor avea condiții. Mai ales că vine iarna și majoritatea locuitorilor se încălzesc cu lemne – cînd au lemne. Iar cînd n-au, se pot încălzi privind la investițiile Primăriei ori cu promisiunile mai vechi, rămase din ciclul electoral trecut.






