► Nici nu se termina bine campionatul şi cluburile bucureştene, înţepenite de vreo cinci ani pe locurile 3-5 în clasament, executau deja primele mişcări ale noului sezon. Jiji l-a sunat pe Stoichiţă şi i-a dat indicaţii precise pentru următoarea schimbare: iese el / intră Reghecampf & doamna Chiajna. La Rapid, după finala Cupei, pe Răzvan îl aşteaptă nişte cămile în Qatar; Copos ar bate palma cu Sabău deşi, conform obiceiului casei, pe degetele de la cealaltă mînă numără variantele de rezervă (Şumudică, Pustai, Hizo). Dinamoviştii mîrîie la Bonetti, dar deocamdată îşi ling rănile, aşteptînd momentul prielnic ca să-l fugărească pe italian.
► În ultimele zile a făcut mari valuri în presă interviul acordat în exclusivitate de Adrian Porumboiu lui Cătălin Tolontan, în care patronul Vasluiului completează golurile din declaraţia de avere a amicului Ion Crăciunescu, preşedintele CCA: conturi în Insulele Cayman alimentate de Arpad Paszkany (conform informaţiilor unui agent de la Combaterea Spălării Banilor), 10.000 de euro pe lună de la Mititelu, 100.000 de dolari de la un meci arbitrat împreună în străinătate (sumă de la care nenea Adrian a fost şuntat), teren în Pipera cadou de la Becali, casă de 500.000 de euro construită din banii vasluianului, fără număr de la Gigi Neţoiu, pe vremea cînd Dinamo lua campionatul. La cifrele astea exacte, Crăciunescu răspunde cu litere agresive: Porumboiu e un monstru paranoic, care a avut sifilis cînd era tînăr şi va fi dat în judecată pentru toate aceste afirmaţii. Mai are sens să întrebăm care e adevărul? Cine să-i cunoască mai bine pe aceşti vechi prieteni, foşti mari arbitri şi incoruptibili ai fotbalului românesc, decît ei înşişi?






