► Dario Bonetti a intrat sîmbătă, la pauza partidei cu CFR Cluj, în vestiarul echipei şi a început să urle la jucători, acuzîndu-i că ori sînt drogaţi, ori vor să se predea în faţa fostului lor antrenor, Ioan Andone. La final, după ce meciul s-a terminat 0-1, la Dinamo începea un război de gherilă: de o parte a baricadei, jucătorii se plîngeau presei de acuzaţii şi îl votau ca nou antrenor pe Cornel Ţălnar, de cealaltă parte, italianul căuta (şi) alte explicaţii pentru înfrîngere. A doua zi, conflictul era încheiat temporar prin semnarea păcii de la Săftica: Bonetti, reconfirmat în post de preşedintele Nicolae Badea, retracta cuvintele dure şi se împăca de ochii lumii cu rebelii. Rămîne de văzut cu cine va mai lupta italianul în următoarele bătălii, pentru că blatiştii şi drogaţii se vor da sigur răniţi, ocupînd infirmeria.
► Da, ştim, rubrica nu se numeşte Dark side of the (black) ball, dar nu ne putem abţine: tocmai s-a terminat Campionatul Mondial de snooker de la Shefield, pe parcursul căruia Ronnie O’Sullivan, acest Maradona al bilelor, a defilat, curăţînd mesele oponenţilor, pînă în finala cu Ali Carter. Ediţia asta rămîne memorabilă, însă, pentru altceva: retragerea multicampionului scoţian Stephen Hendry. După ce Hendry a reuşit ultimul său break maxim în optimi, tizul Stephen Maguire l-a bătut ca pe covoare în sferturi (13-2), determinîndu-l să anunţe la conferinţa de presă de la finalul meciului că pune tacul în cui. Imediat s-au găsit cîţiva vigilenţi de serviciu, contaminaţi cu microbul suspiciunii din fotbal, care să vadă blat în această înfrîngere categorică. Băieţi, faceţi confuzie, aţi greşit sportul: nenea Hendry vine din alt film şi altă epocă. Corectitudine, respect, fair-play, nu ştiţi voi de-astea.






