► Sintagma englezească As easy as taking candy from a baby s-a tradus vineri seară în Ghencea, uşor modificat, La fel de simplu cum se confiscă banner-ul unui copil: Gheorghe Nedelescu, observatorul partidei Steaua-Vaslui (0-1), şi-a umflat muşchii de oficial al Ligii şi a aplicat la sînge regulamentul, lăsîndu-l pe un puşti, junior al clubului roş-albastru, fără pînza pe care scrisese cu marker-ul ce-şi dorea el de la echipa mare (Vreau şi eu ceva: Steaua campioană!) ca să aibă apoi cu ce se lăuda toată vara colegilor de miuţă, în spatele blocului. Aşteptăm cu interes momentul cînd acest nemilos apărător al legii, acest Eliot Ness al stadioanelor, va fi la fel de intransigent confiscînd banner-ele rasiste ale cefelor late din galerie sau oprind meciul la scandările din patru litere ale ultraşilor.
► Apropo, victoria Vasluiului în Ghencea a avut efecte oarecum (ne)aşteptate la nivelul conducerii steliste: după ce i-a chemat pe suporterii utilizatori de Facebook, toată săptămîna premergătoare meciului, să fie prezenţi cel puţin 24.000 în tribune pentru titlul 24, de vineri noapte, managerul general Mihai Stoica a dispărut mediatic, evitînd contactul cu presa şi închizînd contul de pe care trimitea apelurile mobilizatoare. Normal, ce-ar mai fi putut face marele orgolios, cel mai bun conducător din fotbalul românesc întors a doua oară, în genunchi, la Jiji: să răspundă, cumva, aberaţiilor patronului care a pus înfrîngerea doar în cîrca lui Chipciu şi a anunţat că de-acum face el echipa? Nu, nene, silenzio stampa, adică ciocu’ mic şi capul plecat: sabia oierului e ascuţită, iar simbrie ca a lui nu mai dă nimeni.






