Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

Dark side of the balloon

 ♦ Vestea care a tulburat duminică toată suflarea stelistă, cum că Ronny Levy ar urma să fie numit selecţioner al Israelului, n-a avut nici un moment fundament real. Şi asta pentru că, în fotbalul israelian, este notoriu conflictul dintre Levy şi Avi Luzon, preşedintele Fe­deraţiei, de pe vremea cînd Ronny antrena în Ţara Sfîntă. 

Singurii care l-ar susţine pe antrenorul Stelei la numirea în funcţie sînt doar cîţiva preşedinţi de cluburi israeliene şi o parte din presa din Ţara Sfîntă (cea care a stîrnit furtuna asta în paharul cu apă, după ce Israelul a pierdut acasă partida decisivă cu Grecia, avansînd numele lui Levy pe o listă cu potenţiali înlocuitori ai lui Luis Fernandes, alături de Eyal Berkovic, Eli Gutman şi Avram Grant), însă şansele sînt minime. Aşa că steliştii ar trebui să fie mai atenţi la partida de campionat de la Mediaş decît la fumigenele din tabloide: dacă pierde cu Gaz Metan, sînt mai multe şanse ca Jiji să-l numească selecţioner la naţionala antrenorilor fără contract.

 

 ♦ Se pare că Torje ar fi luat cartonaş galben în mod intenţionat în partida cu Luxemburg, dorindu-şi să fie suspendat la meciul cu Franţa. În primul rînd, pentru că se temea ca imaginea foarte bună din ultima vreme să nu îi fie şifonată de vreun eventual eşec ruşinos cu francezii, care să-i strice debutul în vestiarul lui Udinese. În al doilea rînd, pentru că ar fi vrut să beneficieze de cîteva zile de vacanţă, înainte de începerea anului şcolar la italieni. Surpriză, însă: oficialii lui Udinese au aflat rapid că e suspendat pentru jocul cu Franţa şi, chiar în primele ore petrecute de Torje la Timişoara, după meciul din ­Luxemburg, l-au sunat şi l-au chemat urgent la pregătirile pentru prima etapă din Serie A. Să sperăm că acolo nu se va cere afară înaintea vreunui meci important, doar pentru că se teme că nu va lua notă de trecere.

 

 ♦ Rudel Obreja a tras săptămîna trecută toate sforile posibile la ANST, beneficiind şi de protectoratul Elenei Udrea, ca nu cumva auditul despre care se tot vorbeşte în lumea boxului că ar fi pregătit pentru FRB să se întîmple în următoarea perioadă. Dar de ce s-ar teme marele campion al dreptăţii, cel care se luptă pe la TAS cu corupta federaţie internaţională riscînd dezafilierea FRB? Pentru că un control riguros la federaţie ar scoate la iveală cîteva inginerii financiare specta­culoase care l-ar face K.O. pe (încă) actualul preşedintele.



Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia