Amicalul de miercuri România-Uruguay e prefaţat zilele acestea de un scandal internaţional: la şedinţa Comitetului Executiv de vinerea trecută, Mircea Sandu a povestit că, în cantonamentul echipei naţionale din Antalya, un anume Julius Owen Ighodaro, agent organizator de meciuri belgiano-nigerian, l-a contactat, propunîndu-i o şpagă de 20.000 de euro printr-un sponsor intermediar, pentru a accepta înlocuirea brigăzii de arbitri conduse de Viktor Kassai cu una bulgărească, ungurul urmînd a fi direcţionat către amicalul Spania-Venezuela. Julius ăsta ar fi, cică, omul mafiei pariurilor din Singapore care, în ultima vreme, a convins mai mulţi arbitri unguri şi bulgari să fluiere şi să dirijeze din steguleţ la comandă, pe o partitură compusă de bookmaker-ii asiatici.
Alarmă la Steaua: căpitanul Bourceanu l-a chemat la raport pe preşedintele de imagine Helmuth Duckadam şi i-a interzis să mai comenteze în presă despre jucători. Asta după ce nişte declaraţii critice ale acestuia la adresa lui Tătăruşanu, referitoare la evoluţia din meciul cu Twente, l-au inflamat pe sensibilul portar. Care, tot Duckadam dixit, a schimbat programul echipei, refuzînd să doarmă în cantonament în noaptea de sîmbătă spre duminică pentru că patul ar fi fost prea mic, iar Ilie Stan s-a conformat, acceptînd ca echipa să plece acasă, fiecare pe la patul lui. Nea Ilie, domnu’ Helmuth, daţi, dom’le, milităria jos din pod! Pifanii ăştia, care n-au prins alarma cu paturile pe platou de pe vremea dumneavoastră, s-au obrăznicit rău: după ce că abia stau în bocanci pe teren, îşi permit să comenteze şi ordinele superiorilor. Tătăruşanu, pentru luptă, culcat!






