Dacă tot avem o situație complicată în Marea Neagră, iar parte din grînele ucrainene vor ieși prin portul Constanța, era pe undeva normal ca băieții de la CN Administrația Porturilor Maritime să profite de situație. Adică să profite niște băieți deștepți, care și-au lăsat plasele la casieria companiei naționale, desigur.
Pentru că activitatea e mai intensă acum, căci e și asta o justificare, Administrația Porturilor a decis că e cazul să ia niște pilotine. Adică bărcuțele alea mici care însoțesc navele care pleacă din port ori care duc și aduc comandanții navelor în port. Cum, însă, e clar că situația asta nu-i una care să țină pentru totdeauna, cei de la Administrația Porturilor au decis că au nevoie doar să închirieze niște astfel de pilotine, pentru un an. Zis și făcut, au organizat o licitație românească, pe data de 20 iulie, cu trei participanți dintre care unul s-a retras, iar contractul a fost atribuit celor de la Black Sea Pilots SRL și Black Sea Services SRL, adică băieților ălora cu plasele, care-s mai deștepți decît deștepții care conduc Administrația Porturilor. Prețul plătit pentru închirierea acestor pilotine este de 4.800.000 de lei plus TVA. Adică o nimica toată, dacă ne gîndim că prețul de achiziție al unei pilotine noi, cum sînt cele fabricate în Șantierul Naval Constanța, este de vreo 400.000 de euro. Bașca, în urmă cu cîteva luni, Administrația Dunării, altă companie de stat și mari succesuri, vindea niște pilotine, second-hand, la o licitație la care prețul de pornire era de cîteva mii de euro. Practic, în loc să cumperi două noi, să-ți rămînă și bani, ori să iei mai multe, second-hand, să rămîi cu o cîrcă de bani, mai bine dai peste un milion de euro pentru închiriere și nu-ți mai bați capul, nici nu-ți mai încarci inventarul, și-s bucuroase și firmele prietene ale administrației.






