Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

De la exploatat lemne la exploatat șosele e doar un pas. Și un contract

Zoom De la exploatat lemne la exploatat șosele e doar un pas. Și un contract

Bistrița-Năsăud e unul dintre județele acelea din Ardeal care – și nici măcar cercetătorii britanici n-au reușit încă să explice – are în fruntea lui un pesedist, în persoana lui Radu Emil Moldovan. Ei bine, s-ar putea totuși să existe o explicație: banii. Banii sînt mereu o explicație, mai ales dacă sînt atent cheltuiți. Fiți atenți aici. Pe 30 decembrie, dar fix pe 30 decembrie, Consiliul Județean atribuia un mic contract, în valoare de peste 18 milioane de lei, pentru execuție covoare bituminoase pe drumurile județene. Nu construcție, nu modernizări, ci doar așa, niște asfalt, parte din nesfîrșitul proces de cîrpeală a drumurilor. Ei bine, contractul ăsta a ajuns la SC MIS GRUP SRL, o firmuliță locală deținută de familia Iugan, niște bugetofagi sadea de prin Bistrița care și-au început succesul cu afacerile cu lemn. Cum însă pădurile se mai termină, spre deosebire de gropile din asfaltul șoselelor, băieții au trecut încet-încet la afacerile astea. Care, se zice, sînt și mai profitabile, că cine naiba stă să calculeze cîte gropi au fost, cît s-au astupat și cît de gros e asfaltul ăla turnat. Evident, mai departe de a fi un afacerist de succes, Emil Iugan, tătuca familiei și al grupului de firme pe care familia le deține, e și un foarte bun prieten al administrației județene. Păi, în urmă cu vreo patru ani, Emil Iugan devenea cetățean de onoare al județului. Că așa a făcut Emil Moldovan, șeful CJ, să fie bine. Ce-i drept, cea mai mare onoare e însă să primească contracte pe bandă rulantă de la instituțiile publice. Că, vorba aia, e bună și o diplomă de pus pe perete, dar parcă mai buni sînt niște milioane de euro în conturi. Pe de altă parte, deși nu e implicat direct în politică, Emil Iugan e pe față alături de șeful CJ Bistrița-Năsăud, de la care a primit nici nu se mai știe cîte contracte. Bașca, numele lui apăruse și în scandalul cu Doina Pană – o mai țineți minte pe doamna cu „aveai chef de niște inundații” – și care și-a pierdut susținerea la Bistrița după ce a umblat puțin la Codul Silvic, chestie care l-ar fi enervat destul de tare pe Iugan. Eh, nu-i nimic însă, că, iată, ce nu se face din lemn se poate compensa din asfalt.

1.047 de vizualizări

Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia