Pînă să calce hoții casa baronetului de Giurgiu, Niculae Bădălău, într-un flagrant exemplu de lipsă de onoare între hoți, în bugetul județului Giurgiu călcau, tiptil-tiptil, niște băieți deștepți ai construcțiilor. Într-un proces oarecum firesc, Construcții Erbașu SA și-a făcut trecerea de la imobiliare și reabilitat termic blocurile de prin București, afacere în care a înregistrat un răsunător succes, la mici asfaltări.
Pentru început, au ales un mic drum județean, că doar nu era să treacă direct la autostrăzi. Iar Giurgiu, județul baronetului Bădălău, a fost o potrivită oportunitate. Ce mai, o fericită împreunare de bani și condiții geografice, fiind aproape de Capitală și cu un buget numai bun programat pentru drumul județean. Pentru numai 32 de milioane de lei plus TVA, Erbașu Construcții SA se va ocupa de reparații și asfaltări la DJ 603. Cei de la Erbașu au cîștigat licitația organizată de Consiliul Județean după ce au venit cu o ofertă cu aproape 10% sub ceea ce estimaseră cei din CJ și după ce au rămas cu un singur contracandidat, alte trei oferte fiind respinse de autoritatea publică încă înainte de licitație. De ce e însă proiectul ăsta unul mișto? Păi, pe lîngă faptul că e un amărît de drum județean, la el se lucrează încă din 2013. Adică oamenii au tot reparat și reparat la el – parte din bani europeni –, așa că restul ăsta rămas pentru Erbașu e numai bun. Că dacă nu iese treaba se poate da oricînd vina pe greaua moștenire, pe lucrările precedente. Unde mai pui că, vorba aia, dacă nu iese bine trebuie făcut din nou, și deja Erbașu va avea și mai multă experiență.






