Poate că o fi de bine sau poate că nu e, cine mai știe în vremurile astea? Însă, în toată perioada asta de criză, în care instituțiile publice, ordonatorii de credite dau cu banul în orice, precum niște crizați, se întîmplă și lucruri interesante. Spre exemplu, la Spitalul Clinic de Urgență din Cluj-Napoca se va lucra de zor la transformarea unui atelier de tâmplărie în farmacie cu circuit închis. Aparent, în situația asta cu stare de urgență și toate cele, lucrurile se pot face mult mai repede și fără prea multă bătaie de cap. Ba chiar, acum, un manager de spital poate să schimbe o secție cu o alta cu un simplu aviz de la DSP, fără să mai aibă nevoie de aprobări de pe la minister. Acum, sigur că acel atelier de tîmplărie nu era o secție – doar îi zice atelier, nu secția de tîmplărie – și nici nu e foarte clar de ce mai exista, însă iată, el are să devină farmacie cu circuit închis. Și poate chiar mai interesant decît asta e că are să fie un fel de farmacie de lux, dat fiind că pentru amenajarea ei se vor plăti ceva mai bine de un milion de lei plus TVA. Asta după ce conducerea spitalului a mers pe metoda repede-înainte, cea simplificată, fără licitație și alte cele, și a dat contractul firmei Borodi Construct Select SRL. O firmă din Cluj care, atunci cînd nu transformă ateliere de tîmplărie în farmacii, se ocupă mai mult cu lucrări de restaurare, cu biserici și clădiri istorice. Chestie care, pe undeva, vine ca o mănușă în contextul actual. Iar conducerea spitalului ar face bine, repede de tot, să mai pună ceva la contractul ăla și să-i vedem, pe pereții acelei farmacii, pe toți acei sfinți asistenți medicali, brancardieri și medici care i-au scos din sărite pe acționarii BOR.
De la tâmplărie la farmacie și-apoi Doamne-Doamne știe

Zoom De la tâmplărie la farmacie și-apoi Doamne-Doamne știe





