Caută în Cațavencii.ro

Te interesează un subiect anume? Scrie termenul căutat şi apasă Enter.

[Închide sau apasă ESC]

De ziua a opta

Zoom De ziua a opta

Texanii de la Shearwater, trupa formată de doi dintre membrii trupei Okkervil River, sînt încă din 1999 unii dintre furnizorii mei preferaţi de indie-rock. Iar după şapte albume, acum sînt mai intenşi ca niciodată. Fac acelaşi lucru, în principiu, doar că mai bine încălzit şi fără prea mult zahăr. Şi la fel de interesant e faptul că trupa îşi setează cu ocazia asta noi standarde – eleganţa chitarelor şi a versurilor mestecate energic.

Mai apoi vorbim de o trupă care nu este populistă în sensul The National, nu intelectuală ca The Decemberists şi nici cu nasul pe sus (într-un sens bun) precum The White Stripes. Iar vocea lui Meiburg este acel lucru frumos exploatat pe un album* deloc expansiv, ci, dimpotrivă, mare, pus cap la cap cu ajutorul unor mici bucăţele ştanţate.

Mihai Tiţa / www.kaputt.ro

 

* Shearwater, Animal Joy, Sub Pop Records.

 

Gen din aceeaşi categorie

1. Sharon Van Etten – Tramp. Vulnerabilă şi epuizată, Sharon este una dintre vocile dulci ale ultimilor ani. Şi sună ca un instrument romantic, îmbătrînit.

2. Great Lake Swimmers – New Wild Everywhere. Un album confortabil, cîntat în spirit country, sentimental şi la casa lui. Foarte bun pentru drumurile la supermarket.

3. Wye Oak – Civilian. Ăsta e de anul trecut, dar nu-l pot omite. Cînd n-ai vocea lui Meiburg, ai vocea plîngăcioasă a lui Jenn Wasner. Şi o dinamizezi. Forţă!



Adaugă un comentariu

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii! Adresa de email nu va fi publicată.
Comentariile care conțin injurii, un limbaj licențios, instigare la încălcarea legii, la violență sau ură vor fi șterse. Îi încurajăm pe cititori să ne raporteze orice abuz vor sesiza in comentariile postate pe Catavencii.

erbasu
Big Fish
Istorii Corecte Politic
Iubitori de arta
Carne de pui La Provincia