Bună dimineața, generație cu blugii rupți! Totul OK? V-ați certat deja cu rudele mai bătrâne pe tema morții lui Iliescu? Sau așteptați mesele de Crăciun și de Paște? Miercurea trecută, dimineață, mă trezise o voce care striga ceva de-ale gurii către Tatulici și către securiști. Nu am înțeles exact, dar așa e în Sălăjan. M-am și speriat, am crezut că au venit minerii să culeagă nestematele rare ascunse în bordurile din sectorul 3. Că probabil cu asta va înlocui Negoiță chioșcurile de ziare. Că cică-s urâte. Pune niște borduri suprapuse și fă niște castele cu turnulețe. În jurul lor câteva rânduri de garduri de sârmă și o poză mare cu conducătorul preaiubit. Adică Negoiță. Revenind la Iliescu, auzisem o vorba de-ale lui Gorbaciov cum că Iliescu ar fi putut conduce întreaga Europă. Nu cred. Nu avea el atâția mineri.
În ultimul timp, Florin Piersic Jr. postează niște reel-uri foarte amuzante. Într-unul dintre ele ne arată cum o doamnă zice despre el că ar trebui prins și spălat cu peria de sârmă. Doamnă, și noi, rockerii, suntem oameni și țara nu ne mai vrea tunși. Mi-a creat așa o imagine cu lagărele alea de concentrare, dar de data asta cu rockeri. Și iar mi-a fugit gândul la mineri.
Care mai bine ar alerga-o pe Delia. Dar nu ar prinde-o, că ea fuge repede cu bicicleta. Și când merge pe bicicletă se apleacă așa repede ba pe stânga, ba pe dreapta. O fi vreo formă de-asta de nu o înțelegem noi de a-ți ține echilibrul. De ce s-o alerge? Ca să-i fure hainele alea multe și lălâi de pe ea, că e totuși vară, măi, fată, măi. Sau de-asta se apleca ea așa ca elicele de la elicopter, își făcea vânt.
TVR-ul s-a grăbit să fie primul care anunță moartea soțului Ninei. Atât de tare s-au grăbit de-au anunțat-o cu câteva zile înainte. E și normal, a fost printre primele vedete emanate ale postului. E un post avangardist. Au făcut loviluția înainte de revoluție și revoluția înainte de loviluție.
Dana Budeanu a fost mare fană a fostului președinte. Și cică și el ar fi fost un mare admirator al lui Kempes, pardon, Dana Budeanu. Adevărul e că, dacă-i pui o cască de miner pe față (am vrut să scriu cap, dar gluma asta a ieșit fără să vreau) și o bâtă în mâna dreapta, ar putea restabili ordinea alergând câțiva fătălăi și lătrând la ei. Și i-ar sta și bine. Pe 6 august, în dreptul unei fotografii de la funeraliile lui Iliescu, Dana Budeanu a scris: „Se schimbă garda la domnul președinte. Superb! Ce bărbați tineri și frumoși!“. Ei, cum e asta? Aici e rafinament, e finețe, e… fetish.
Băi, mie știți de ce îmi pare rău? O să dispară meme-urile alea cu „măi, băiatule, măi“. Din ce se mai inspiră acum hipsterii? Keith Richards? Am văzut una, cu Keith Richards: „Măi, Nelule, măi, băiatule, măi“. Lasă că ne facem noi mari. Până atunci evitați mesele în familie o perioadă.
2.626 de vizualizări






