► În sfîrşit, Bercea a ajuns mare. Este şeful Inspectoratului Şcolar Judeţean Dolj. Nu vă speriaţi, nu e vorba despre analfabetul care nu mai are ce face cu permisul de conducere în puşcărie. Este vorba despre Georgică Bercea, un obscur profesoraş de istorie în vîrstă de 40 de ani care a făcut naveta de la Craiova la Malu Mare, unde preda la Grupul Şcolar Veterinar din localitate. Că respectivul grup şcolar nu mai era decît o umbră palidă a ceea ce fusese înainte şi că materiile precum cea predată de domnul Bercea nu aveau nici o căutare e un lucru lipsit de importanţă. Important este faptul că dom’ profesor e bine angrenat în politică, o figură marcantă a PSD-ului doljean, şefia inspectoratului fiind prinosul de recunoştinţă al partidului pentru munca depusă ani de zile în folosul acestuia, atît ca profesor, cît şi ca membru al Consiliului Judeţean.
► Primăria lui Onţanu, mai exact Direcţia Generală pentru Administrarea Patrimoniului Imobiliar, instituţie subordonată Consiliului Local al sectorului 2, vrea să cumpere, în urma unei cereri de oferte, tablet PC-uri. Nu-i o sumă mare, adică nu sînt decît 156.998 de lei, cu tot cu TVA. De banii ăştia poţi să cumperi nici mai mult, nici mai puţin decît 41 de iPad-uri 3G de 64 GB, cele mai scumpe tablete de pe piaţă. 41 de iPad-uri ajung, probabil, pentru toţi angajaţii DGAPI, care, în 2006, erau în număr de 47 din 114 posturi prinse în schemă. Ce pot face oamenii ăia cu 41 de tablete, cele mai scumpe de pe piaţă în momentul ăsta? Probabil că nimic altceva decît să se dea mari în faţa cunoscuţilor că lucrează în Primăria unui fost tablagiu ajuns general şi mînuitor de fonduri fără număr de la buget.






