În fiecare an, Casa Națională de Pensii Publice împarte un purcoi de bani unui număr de firme – în fiecare an aceleași – pentru bilete de tratament și concedii în stațiuni balneare și nu numai. Uneori, însă, cum e și cazul de față, după ce zecile de milioane de euroi se scurg către firmele alese pe sprînceană, în pușculița casei mai rămîne cîte ceva, un fel de bonus de final de an. În urmă cu nici două săptămîni, pe data de 16 noiembrie, Casa Națională de Pensii a organizat o licitație pentru achiziția unor servicii de tratament, pentru anul 2016. Sau, mai exact, pentru ultima lună din an. Și, ca nu cumva să existe vreo problemă la atribuirea contractului, cu contestații sau mai știu eu ce, licitația a fost organizată cu un singur participant, care a și fost declarat cîștigător, la valoarea maximă estimată de către Casa Națională de Pensii. Astfel, 745.873 de lei vor ajunge în conturile SC Sind Tour Trading SRL, firma deținută în proporție de 95% de sindicaliștii de la CNSLR Frăția. Exact sindicatul ăla la care Liviu Luca era vicepreședinte, poziție din care a combinat un contract de management între o firmă prietenă și Sind Tour Trading SRL, prin care aproape un milion de euroi din banii sindicaliștilor au ajuns în conturile firmei prietene cu Liviu Luca. Asta așa, ca să ne amintim doar o mică aventură a firmei de turism a sindicaliștilor CNSLR Frăția, că dacă e să ne amintim de toate, mi-e că o să ne trebuiască și nouă niște bilete de odihnă și tratament.
Final de an cu vacanțe pentru pensionari și profit pentru sindicaliști

Zoom Final de an cu vacanțe pentru pensionari și profit pentru sindicaliști






Din`90, de când face Cațavencu dezvăluiri, o anchetă pe săptămână dacă făceau procurorii era curat în țară. Dar Parchetul se „autosesizează“ la comandă, de obicei politică!
La mulți ani!
povestile astea erau si pe timpul raposatului: vacante pentru pensionari exista, dar nu stim unde se duc 🙂